Apel europejskiego biznesu o reformy i otwarcie rynku chińskiego
#UE #Chiny #inwestycje #CAI #EuropeanChamber #Wuttke
W nowej edycji corocznego opracowania Izby Handlowej UE w Chinach pt. „European Business in China ‒ Position Paper 2020-2021” sformułowano ponad 800 rekomendacji dla władz chińskich dotyczących poprawy środowiska inwestycyjnego i biznesowego w ChRL. Szczególną uwagę zwrócono na ograniczenia w dostępie do rynku i skomplikowane regulacje, ograniczające aktywność przedsiębiorstw europejskich w Chinach.
Jak podkreślono w opracowaniu, europejskie firmy nastawione są na zwiększanie zaangażowania na chińskim rynku, jednak liczne dychotomie, jakie pojawiły się w ostatnich latach, budzą wątpliwości, w którym kierunku rozwinie się polityka ChRL: model „jedna gospodarka, dwa systemy” odróżniający firmy prywatne od państwowych; potencjał gospodarczy Chin versus reżim dostępu do rynku; trwałe rozbieżności pomiędzy retoryką władz ChRL a ich rzeczywistymi działaniami; sprzeczność pomiędzy kreowaniem pozytywnego wizerunku Chin w Europie a aktywnością tzw. wolf warriors ‒ dyplomatów zaangażowanych w rozpowszechnianie przekazu propagandowego i dezinformacji.
Europejsko-chińska współpraca gospodarcza i dwustronne porozumienie inwestycyjne (Comprehensive Agreement on Investment, CAI) będą tematami poniedziałkowego szczytu UE-Chiny w formie wideokonferencji. Finalizacja negocjowanego od 2013 r. porozumienia CAI była zapowiadana jako jeden z priorytetów niemieckiej prezydencji w Radzie UE.
W kontekście zaostrzającego się sporu UE-Chiny intensyfikacja współpracy inwestycyjnej z UE leży w interesie Chin. Jednak jak podkreślił prezes Izby Handlowej UE w Chinach Jörg Wuttke, w Europie panują już sprawiedliwe warunki konkurencji dla firm rodzimych i zagranicznych, w tym chińskich, a strona europejska oczekuje teraz ustępstw od Pekinu i zrównania warunków dla firm europejskich w ChRL. Według niego otwarcie rynku chińskiego zdynamizowałoby wzrost gospodarczy w Chinach i przyczyniłoby się do odbudowy gospodarki po pandemii koronawirusa. Kryzys wywołany pandemią utrudnił wszakże negocjacje CAI, ponieważ spowodował usztywnienie stanowiska Chin. Choć strona niemiecka deklaruje, że porozumienie musi zostać sfinalizowane do końca bieżącego roku, wydaje się to obecnie mało prawdopodobne. (TM)
http://www.europeanchamber.com.cn/en/publications-position-paper