Bosch otwiera fabrykę chipów w Dreźnie
#Bosch #fabryka #chipy #Drezno #Niemcy
Na przełomie lat 2020/2021 całe sektory przemysłu niemieckiego zostały zablokowane ze względu na braki chipów i półprzewodników niezbędnych do produkcji samochodów czy sprzętu AGD. Jedną z odpowiedzi na ograniczenia w dostawach półprzewodników miała być własna linia produkcyjna w Niemczech, którą udało się otworzyć sześć miesięcy przed planowanym terminem.
Prezes firmy Bosch Volkmar Denner stwierdził, że produkcja chipów dla przemysłu samochodowego będzie mogła zostać uruchomiona już we wrześniu 2021 r. Nowa linia produkcyjna kosztowała 1 mld euro i jest to największa jednostkowa inwestycja w historii Boscha. Do tego należy doliczyć kwotę 200 mln euro dotacji rządowych. Według szacunków Boscha rynek półprzewodników ma wzrosnąć o 11% do ponad 400 mld euro tylko w tym roku.
Saksonia staje się tym samym największym w Europie zagłębiem mikroelektrotechniki; można wręcz mówić o „Krzemowej Saksonii”. To w tym wschodnim kraju związkowym znajduje się także linia produkcyjna firmy Infineon. Łącznie cały ekosystem to 2500 firm zatrudniających 70 tys. pracowników w saksońskim klastrze technologicznym. Warto jednak wspomnieć, że wszystkie niemieckie firmy produkujące półprzewodniki odpowiadają jedynie za ok. 2% globalnego rynku, dlatego inwestycja Boscha nie będzie mieć wymiaru globalnego, a jedynie lokalny i ewentualnie europejski.
„Półprzewodniki pomagają wzmocnić konkurencyjność Europy jako kolebki najlepszych innowacji” − powiedziała wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Margrethe Vestager przy okazji otwarcia zakładu. Drezno pokazuje, „jakie doskonałe wyniki można osiągnąć, gdy przemysł i władze publiczne połączą siły”. Kanclerz Angela Merkel przypomniała z kolei, że „nasi konkurenci nie śpią”, motywując przemysł do podejmowania bardziej ambitnych przedsięwzięć.
Według zapewnień firmy Bosch cała linia produkcyjna ma być połączona z siecią, a proces wytwórczy ma być nadzorowany i optymalizowany przez algorytmy sztucznej inteligencji. Dzięki temu wszelkie błędy produkcyjne będą mogły zostać szybko skorygowane. (PSA)
11 czerwca 2021