Chemnitz europejską stolicą kultury 2025
#kultura #europejskastolicakultury #Chemnitz #Ctheunseen
W dn. 28 października 2020 r. podano do wiadomości, że jednym z dwóch miast, które w 2025 r. będą nosiły zaszczytny tytuł europejskiej stolicy kultury, będzie Chemnitz, trzecie co do wielkości miasto w Saksonii. Od 2014 r. tytuł ten przysługuje zawsze dwóm miastom spośród państw członkowskich UE; w 2025 r. oprócz Niemiec przypadnie on również jednemu z miast Słowenii; jego wybór zostanie ogłoszony w grudniu br. Z miast niemieckich o miano to ubiegały się ponadto: Hanower, Hildesheim, Magdeburg i Norymberga.
Zgodnie z przyjętym mottem „C the unseen” swoją koncepcję Chemnitz osnuło wokół tego, co „niewidzialne”, kierując uwagę na: „niedostrzegane miasto” (ungesehene Stadt), „niedostrzeganych europejskich sąsiadów”, „niedostrzegane miejsca i biografie”, „niedostrzegane talenty w każdej jednostce”. Program odnosi się też do innych „niedostrzeganych miast i regionów w Europie”, które wnoszą duży wkład do umacniania demokratycznego współżycia między sobą. W koncepcji podkreślono, iż powinno się też dostrzec zwłaszcza te osoby, które pomagają w budowaniu otwartego na świat społeczeństwa ponad granicami krajów. I tą właśnie „polityczną koncepcją” przekonało Chemnitz jury do przyznania mu miana Europejskiej Stolicy Kultury 2025. Jury swym werdyktem doceniło też twórców i mieszkańców miasta, którzy angażują się na rzecz zapewnienia artystycznej różnorodności i bogatego krajobrazu kulturowego.
Nadburmistrz Chemnitz, Barbara Ludwig, okazując ogromną radość z tej nominacji stwierdziła, że przyznany tytuł jest dla Chemnitz wielką szansą, by „wiele dać i wiele otrzymać, i wiele pokazać z tego, co niewidoczne”. Miała tu na myśli nie tylko obrazy „marszy nazistowskich”, ale też opowieść o „pilności, pracowitości i kreatywności w budowaniu europejskich wartości”. Chemnitz chce pokazać aktywną, różnorodną społeczność miasta, otwartą na międzynarodową wymianę. Przyznanie tego tytułu doda miastu nowego rozpędu, mówiła Ludwig, wyrażając wdzięczność jury za zaufanie.
Kanclerz Angela Merkel wyraziła zadowolenie po decyzji jury i wspomniała, że podczas wizyt w tym mieście spotykała w nim wielu wspaniałych ludzi. Teraz będzie więc szansa, by pokazać, jak wiele energii i potencjału ma ono do zaoferowania. Minister stanu ds. kultury, Monika Grütters, gratulując Chemnitz stwierdziła, że jest to teraz, w czasie pandemii koronawirusa, zachęcający sygnał, pewne światło na horyzoncie: „Wierzymy w siłę kultury, w siłę sztuk pięknych, siłę twórców”. Życzyła też miastu wiele szczęścia w dalszym przygotowaniu kampanii promocyjnej. Jej zdaniem po fatalnych wydarzeniach z 2018 r., zdobycie tego tytułu poprawi jego wizerunek. (MWM)
https://chemnitz2025.de/chemnitz-wird-kulturhauptstadt-europas-2025/