Dyskusje wokół imigracji i deportacji po głośnym morderstwie w Austrii
#Austria #imigracja #deportacje #morderstwo #Kurz
Morderstwo 13-latki w Wiedniu-Donaustadt (26.06.2021) dokonane przez dwóch młodych Afgańczyków (16 i 18 lat) wywołało gorącą dyskusję o austriackiej polityce deportacyjnej oraz integracji uchodźców. Minister ds. konstytucji Karoline Edtstadler (ÖVP) zwołała w czwartek okrągły stół, do którego zaprosiła ekspertki z dziedziny praw kobiet, młodzieży oraz psychologów.
Populistyczna partia FPÖ wzywa do zaostrzenia polityki deportacyjnej. Członkowie tej partii wskazują na fakt, że jeden ze sprawców morderstwa miał już przeszłość kryminalną i do tragedii nie doszłoby, gdyby system deportacji działał poprawnie. FPÖ przedstawiła także dziesięciopunktowy plan „odparcia aktów przemocy ze strony osób ubiegających się o azyl”. Przykładowe rozwiązania to zawieszenie wniosków o azyl na terytorium Austrii – jeśli dotyczy to osób, które wjechały przez bezpieczne kraje trzecie. W przypadku popełnienia przestępstwa procedura azylowa musi zostać przerwana, azyl musi zostać cofnięty i powinna nastąpić deportacja. Partia opowiada się także za stworzeniem sieci „centrów powrotów”.
Kanclerz Sebastian Kurz (ÖVP) z jednej strony apeluje o nierelatywizowanie zbrodni. Z drugiej strony zapewnia, że będzie z determinacją działać w odniesieniu do osób ubiegających się o azyl, które popełniają przestępstwa. Zarówno Zieloni, jak i socjaldemokraci skrytykowali austriacki system deportacji. Wskazują, że deportuje się niewłaściwe osoby. W tym kontekście przypominane są przypadki deportacji dobrze zintegrowanych studentów. SPÖ apeluje o przeznaczenie większych środków na administrację rozpatrującą wnioski o azyl i odpowiedzialną za procedury deportacyjne. (PSA)
1 lipca 2021
https://www.diepresse.com/6001626/mord-an-13-jahriger-befeuert-debatte-um-abschiebungen