Kultura pamięci ‒ Kościół św. Pawła jako historyczny symbol rozwoju demokracji w Niemczech
#Niemcy #pamięć #historia #kultura #KościółśwPawła #Frankfurt
W dniu 13 września 2021 r. w ratuszu frankfurckim (Römer) miało miejsce spotkanie Komisji ekspertów będącej gremium doradczym Rady fundacji „Stiftung Orte der deutschen Demokratiegeschichte”. Fundacja została powołana w lipcu 2021 r. w ramach nowej linii programowej kultury pamięci, związanej z upamiętnianiem i wspieraniem miejsc symbolicznych dla historii i rozwoju demokracji w Niemczech. Zadaniem fundacji jest ożywienie i utrzymanie tychże miejsc oraz uwypuklenie ich znaczenia dla umacniania wolnościowo-demokratycznego porządku społecznego Niemiec w świadomości publicznej, a także koordynowanie kroków podejmowanych w tym względzie na szczeblu federalnym. Siedziba fundacji mieści się we Frankfurcie nad Menem, kolebce ruchów wolnościowych. Przewodniczącym Komisji został Volker Kauder.
Pierwsze posiedzenie Komisji ekspertów, składającej się z naukowców i fachowców z dziedziny muzealnictwa z Niemiec i innych krajów europejskich, było poświęcone dyskusji nad stworzeniem podstaw projektu oraz wypracowaniem merytoryczno-koncepcyjnych wytycznych dotyczących przyszłej funkcji Kościoła św. Pawła (Frankfurter Paulskirche) we Frankfurcie nad Menem, jako miejsca, które najbardziej znacząco zapisało się na kartach historii demokracji niemieckiej. We Frankfurter Paulskirche toczyły się bowiem w latach 1848/1849 obrady pierwszego parlamentu ogólnoniemieckiego nad uchwaleniem konstytucji wolnościowej, zawierającej podstawowe prawa obywateli oraz nad utworzeniem niemieckiego państwa narodowego.
Kościół św. Pawła ma być w najbliższych latach odrestaurowany (wspólnym staraniem federacji, kraju Hesji i miasta Frankfurtu n. Menem) i na nowo ukształtowany jako narodowe miejsce pamięci i edukacji. W jego bezpośrednim sąsiedztwie planuje się ponadto utworzenie „Domu Demokracji”, który będzie służył przekazowi wiedzy na temat demokracji w Niemczech oraz będzie miejscem komunikacji społecznej, umożliwiającym prowadzenie krytycznych polemik. Konkretne propozycje co do realizacji projektu Komisja ma przedłożyć do 2023 r.
W dniu 14 września br. odbyło się z kolei konstytuujące posiedzenie Rady fundacji powołanej na lata 2021-2026. Rada składa się łącznie z 14 członków; zasiadają w niej osoby wskazane przez pełnomocnika rządu federalnego ds. kultury i mediów (BKM), przez Ministerstwo Sprawiedliwości i Ochrony Konsumentów (BMJV), Bundestag oraz kraje związkowe (po dwóch członków); w jej skład weszli także: przewodniczący fundacji Stiftung Deutsches Historisches Museum oraz Stiftung Haus der Geschichte der Bundesrepublik Deutschland, przedstawiciel Bundeszentrale fur politische Bildung oraz przewodniczący Rady doradczej członków fundacji.
Minister stanu ds. kultury Monika Grütters podkreśliła podczas posiedzenia Komisji ekspertów, że Kościół św. Pawła jest kluczowym miejscem w niemieckiej historii dążeń wolnościowych i zaapelowała, by odważyć się na „więcej demokracji”. W 2022 r. Fundacja „Stiftung Orte der deutsche Demokratiegeschichte” otrzyma do dyspozycji ok. 3 mln euro dofinansowania na realizację swych przedsięwzięć. (MWM)
23 września 2021