Niemcy ostro o akcji Łukaszenki
#Niemcy #Merkel #Maas #Białoruś #Łukaszenka #Protasiewicz
Kanclerz Angela Merkel, reagując w poniedziałek (24.05) na przymusowe lądowanie samolotu linii Ryanair w Mińsku i aresztowanie jednego z jego pasażerów, białoruskiego opozycjonisty i blogera Ramana Pratasiewicza, określiła wydarzenie „bezprecedensowym aktem” reżimu Łukaszenki. „Raman Pratasiewicz musi być natychmiast uwolniony, podobnie jak jego partnerka Sofia Sapega. Tego będziemy się domagać” ‒ zapowiedziała Merkel. Zaapelowała również o podjęcie międzynarodowego śledztwa, które wyjaśniłoby okoliczności tego zajścia, podkreślając, że tłumaczenia przedstawiane przez władze Białorusi są całkowicie niewiarygodne.
Wypowiedź niemieckiej kanclerz padła tuż przed specjalnie zwołanym szczytem Unii Europejskiej w Brukseli. Odnosząc się do ewentualnych kroków wspólnoty europejskiej, Merkel stwierdziła, że reakcja UE „z pewnością powinna zawierać kolejne sankcje obejmujące przedstawicieli władz Białorusi”. Jej zdaniem przywódcy unijni powinni przedyskutować także kwestię zakazu lotów dla samolotów linii białoruskich.
Jeszcze ostrzej wypowiedział się szef niemieckiej dyplomacji (25.05). Heiko Maas, odnosząc się do aresztowania przez Łukaszenkę białoruskiego blogera, stwierdził: „To, co uczynił, to bezprecedensowa nikczemność. To potrójny atak: na bezpieczeństwo w ruchu lotniczym, wolność prasy oraz bezpieczeństwo Europejczyków na pokładzie samolotu. Została przekroczona pewna granica, czego społeczność międzynarodowa nie może puścić płazem. Każdy dyktator, który tak postępuje, musi wiedzieć, że zapłaci za to wysoką cenę”.
Nawiązując do decyzji podjętych przez przywódców państw unijnych, niemiecki minister spraw zagranicznych uznał, że UE zareagowała „szybko i ostro”. Dodał równocześnie, że ważne jest, aby nowe sankcje zostały wprowadzone „szybko i zdecydowanie”, pamiętając wszakże, aby „uderzyć w Łukaszenkę i jego aparat władzy, a nie społeczeństwo obywatelskie” na Białorusi. „Od dłuższego już czasu Łukaszenka traktuje swój naród jako zakładnika. Za tę nikczemność trzeba mu wystawić rachunek” ‒ przekonywał Maas. (JK)
26 maja 2021