Niemcy wprowadzają twardy lockdown
#Niemcy #COVID-19 #lockdown #Merkel
Znaczący wzrost liczby zakażeń koronawirusem w pierwszej połowie grudnia wywołał w Niemczech dyskusję nad skutecznością strategii podjętej w walce z pandemią COVID-19, tj. tzw. częściowego lockdownu (Teil-Lockdown). Kanclerz Angela Merkel i premierzy najbardziej dotkniętych przez pandemię krajów związkowych domagali się wprowadzenia dalszych restrykcji jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia ‒ jako pierwsze zdecydowały się na to rządy Bawarii i Saksonii. W tej sytuacji kanclerz A. Merkel i szefowie rządów 16 krajów postanowili podczas telekonferencji (13.12.2020) o wprowadzeniu w dniach od 16.12.2020 r. do 10.01.2021 r. tzw. twardego lockdownu na terenie całych Niemiec. Tym samym władze przyznały, że przyjęta wcześniej strategia w walce z pandemią okazała się nieskuteczna. Jak podkreśliła A. Merkel: „jesteśmy zmuszeni do działania. I działamy”. Następna telekonferencja odbędzie się 5.01.2021 r.
Podczas narady przyjęto 16-punktowy program ograniczeń. Potwierdzono w nim, że wprowadzone od 2.11 restrykcje ‒ o ile nie zostały zaostrzone ‒ będą obowiązywać nadal. Prywatne spotkania mają być ograniczone maksymalnie do 5 osób z dwóch gospodarstw domowych z wyłączeniem dzieci do 14. roku życia (w okresie świątecznym, tj. 24-26.12 zgodzono się ponadto na spotkania czterech osób z najbliższej rodziny: o szczegółowych regulacjach mają decydować kraje związkowe w zależności od sytuacji). W Sylwestra i Nowy Rok obowiązywać będzie zakaz gromadzenia się i hucznego obchodzenia Nowego Roku (sprzedaż fajerwerków ma być zasadniczo zakazana, a ich odpalanie odradzane). Sklepy i punkty usługowe mają być od 16.12.2020 r. do 10.01.2021 r. zamknięte. Wyjątek uczyniono dla sklepów spożywczych, stoisk z żywnością, aptek, urzędów pocztowych, banków itd. (sprzedaż choinek ma być dozwolona). Zamknięte będą również salony fryzjerskie i kosmetyczne, salony masażu, studia tatuażu, ale dozwolone będzie świadczenie usług fizjoterapeutycznych i medycznych. Restauracje, bary i punkty gastronomiczne pozostaną zamknięte, ale będą mogły serwować żywność na wynos. Zalecono, aby w dniach od 16.12.2020 r. do 10.01.2021 r. nauka w szkołach odbywała się zdalnie. Poproszono przedsiębiorców ‒ o ile to możliwe ‒ aby prowadzili swą działalność w ramach pracy zdalnej. Rząd federalny zagwarantował wsparcie finansowe przedsiębiorstwom, które ucierpiały w wyniku nałożonych restrykcji. Nabożeństwa w kościołach, synagogach i meczetach, a także spotkania innych wspólnot wyznaniowych mogą się odbywać nadal pod warunkiem zachowania ścisłych reguł sanitarnych (zasłanianie nosa i ust, 1,5 m dystansu między wiernymi, zakaz wspólnego śpiewania). Władze zaapelowały do obywateli o powstrzymanie się od zbędnych podróży po kraju, jak i poza granice Niemiec (po powrocie do Niemiec obowiązywać ma 10-dniowa kwarantanna).
Celem wprowadzenia twardego lockdownu jest dalsze ograniczenie kontaktów międzyludzkich. A. Merkel podkreśliła, że potrzebne jest ograniczenie kontaktów o 70-75%, a dotychczas osiągnięto w najlepszym przypadku 40%, co okazało się niewystarczające. Władze chcą, aby podjęte restrykcje spowodowały spadek wskaźnika nowych zakażeń koronawirusem poniżej poziomu 50 na 100 tys. mieszkańców w ciągu 7 dni, co pozwoli na udrożnienie służby zdrowia i lepsze kontrolowanie łańcuchów zakażeń. W dniach 6-12.12.2020 r. zanotowano w Niemczech 140 382 nowe przypadki koronawirusa: średni tygodniowy wskaźnik nowych zakażeń wyniósł dla całych Niemiec 169 (w dniach 25.11-1.12 wynosił on 146). Najgorsza sytuacja panuje w Saksonii (wskaźnik na poziomie 349), Turyngii (239), Bawarii (200) i Berlinie (187). (PK)
https://www.bundesregierung.de/breg-de/aktuelles/merkel-beschluss-weihnachten-1827396
https://www.tagesschau.de/inland/corona-regeln-lockdown-101.html