Niemcy wzywają Polskę do przygotowania propozycji reformy Rady Bezpieczeństwa ONZ
#Niemcy #reforma #RadaBezpieczeństwa #ONZ #weto #stałeczłonkostwo #UNSC
Niemcy, Brazylia, Indie i Japonia ‒ skupione w grupie G4 ‒ we wspólnym stanowisku w sprawie reformy Rady Bezpieczeństwa ONZ (19.04.2021) zawezwały przewodniczące Międzyrządowych Negocjacji w Sprawie Reformy Rady Bezpieczeństwa (funkcję tę pełnią dwie współprzewodniczące ‒ Stała Przedstawiciel Polski przy ONZ, Ambasador Joanna Wronecka oraz Stała Przedstawiciel Kataru Ambasador Alya Ahmed Saif Al-Thani) do przygotowania spójnego tekstu propozycji reformy Rady Bezpieczeństwa ONZ.
Polska i Katar przeprowadziły w 2021 r. już 4 posiedzenia negocjacyjne w ramach procesu Intergovernmental Negotiations on Security Council Reform (IGN). Posiedzenie z 25-26 stycznia dotyczyło sprawiedliwej reprezentacji w RB, z 16-17 lutego kategorii członkostwa oraz prawa weta, z 16-17 marca rozmiaru powiększonej RB i jej metod pracy, a 19-20 kwietnia dotychczasowych dokumentów przyjętych w ramach IGN. G4 zaapelowała o organizację kolejnych spotkań, w maju, czerwcu i lipcu.
Państwa grupy G4 zaapelowały do przewodniczących o podsumowanie 12 lat negocjacji w sprawie reformy RB ONZ i sporządzenie nie kompilacji, ale spójnej propozycji, która mogłaby się stać punktem odniesienia i nowym impulsem dla procesu reformy RB ONZ. Wezwanie to można traktować jako wyraz uznania dla pracy obu ambasador.
Niemcy, Japonia, Brazylia i Indie dążą do uzyskania stałego członkostwa w RB ONZ dla siebie oraz dwóch państw afrykańskich, podnoszą postulat liczebnego zwiększenia stałych i niestałych członków RB oraz zawieszenia prawa weta stałych członków RB. (JD)
28 kwietnia 2021