Niemiecka akcja ewakuacyjna z Afganistanu
#Niemcy #Afganistan #Bundeswehra
Od 15 sierpnia br. trwa realizowana przez rząd RFN akcja ewakuacji z Afganistanu obywateli niemieckich i Afgańczyków współpracujących z niemieckimi urzędami i organizacjami. Jako pierwsi ewakuowani zostali pracownicy niemieckiej ambasady w Kabulu. W nocy z 15 na 16 sierpnia 40 z nich zostało przetransportowanych przez siły zbrojne USA do Kataru. W tę samą noc do Afganistanu został wysłany pierwszy z samolotów Bundeswehry transportujący personel wojskowy odpowiedzialny za zabezpieczenie akcji ewakuacyjnej na lotnisku w Kabulu.
Obywatele RFN znajdujący się w Afganistanie i afgańscy współpracownicy Niemców są najpierw transportowani do Uzbekistanu, skąd dalej kontynuują podróż czarterowanymi samolotami cywilnymi do RFN. Ze względu na niebezpieczną sytuację na lotnisku w Kabulu w pierwszym locie ewakuacyjnym znalazło się tylko siedem osób (5 obywateli RFN, 1 obywatel państwa europejskiego i 1 Afgańczyk pracujący dla Niemiec). Według danych niemieckiego resortu spraw zagranicznych do tej pory (stan na 19.08.2021) od poniedziałku ze stolicy Afganistanu udało się ewakuować łącznie ponad 1000 Niemców i ich afgańskich współpracowników.
Za operacyjny wymiar akcji ewakuacyjnej odpowiadają niemieckie siły zbrojne. W środę (18.08.2021) rząd federalny przedłożył w Bundestagu wniosek w sprawie zatwierdzenia mandatu dla Bundeswehry na realizację misji ewakuacyjnej. Przewiduje on zaangażowanie w akcję maksymalnie 600 żołnierek i żołnierzy. Zgodnie z mandatem działania operacyjne będą prowadzone na całym terytorium Afganistanu. Mandat dla niemieckich sił zbrojnych na realizację akcji ma obowiązywać do 30 września 2021 r.
Według informacji podanych przez niemieckie media kanclerz Angela Merkel na spotkaniu z klubem parlamentarnym chadecji stwierdziła, że całkowita liczba osób zagrożonych w Afganistanie, które współpracowały z niemieckimi urzędami i instytucjami, to ok. 10 tys. Minister spraw wewnętrznych RFN Horst Seehofer (CSU) poinformował w czwartek (19.08.2021), iż opowiada się za tym, aby ewakuować do RFN wszystkich afgańskich współpracowników Niemiec i członków ich rodzin. Podkreślał przy tym, że jest to kwestia „moralnej odpowiedzialności”.
Niemiecka akcja ewakuacyjna wywołuje wiele kontrowersji i wszystko wskazuje na to, że stanie się jednym z najbardziej gorących tematów w finałowej fazie kampanii wyborczej przed wrześniowymi wyborami do Bundestagu. Partie opozycyjne zarzucają rządowi chadeków i socjaldemokratów, że akcja ewakuacyjna została rozpoczęta zbyt późno i jest prowadzona w sposób chaotyczny. Pojawiły się już żądania dymisji ministra spraw zagranicznych Heiko Maasa (SPD) i minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer (CDU). Reakcja rządu na sytuację w Afganistanie może stać się także zarzewiem sporów i konfliktów w ramach obozu rządzącego, głównie wśród chadeków. Krytyczne stanowisko wobec działań gabinetu Merkel wyrażał m.in. przewodniczący CSU i premier Bawarii Markus Söder. (KJ)
20 sierpnia 2021
https://www.bmvg.de/de/aktuelles/verteidigungsministerin-kuendigt-evakuierungsoperation-an-5209110
https://www.bmvg.de/de/aktuelles/mandatsbeschluss-zur-evakuierung-aus-afghanistan-5210202