Niemiecko-indyjskie konsultacje międzyrządowe
#Niemcy #Indie #konsultacje #Scholz #Habeck
W dniach 24-26.10.2024 r. kanclerz Olaf Scholz złożył wizytę w Indiach, podczas której spotkał się z premierem Narendrą Modim. W programie wizyty znalazły się niemiecko-indyjskie konsultacje międzyrządowe z udziałem ministrów z rządów obu państw oraz 18. Konferencja Azji-Pacyfiku niemieckiej gospodarki.
Siódma edycja niemiecko-indyjskich konsultacji międzyrządowych (Nowe Delhi, 25.10.2024 r.) była organizowana pod hasłem „Growing Together with Innovation, Mobility and Sustainability”. Wśród głównych elementów agendy konsultacji znalazły się: pogłębianie współpracy gospodarczej, ułatwianie mobilności specjalistów w obszarach IT i opieki medycznej z Indii do Niemiec oraz porozumienie handlowe UE-Indie, na którego finalizację naciska RFN.
Podczas konsultacji zaplanowano utworzenie indyjsko-niemieckiego forum dyrektorów generalnych (CEO-Forum), które ma służyć regularnej wymianie informacji na temat polityki gospodarczej obu państw na wysokim szczeblu rządowym oraz biznesowym. Mają być również podjęte inicjatywy w zakresie ochrony klimatu i polityki energetycznej, np. niemiecko-indyjska „mapa drogowa” w obszarze zielonego wodoru oraz w zakresie półprzewodników i mikroelektroniki.
Kanclerz Scholz odbył także spotkanie z premierem Modim, które dotyczyło współpracy bilateralnej na płaszczyźnie gospodarczej, społecznej oraz militarnej. W 2024 r. jednostki Luftwaffe po raz pierwszy przeprowadziły wspólne ćwiczenia z indyjskimi siłami powietrznymi; również marynarki wojenne obu państw prowadzą manewry w ramach ćwiczeń Indo-Pacific Deployment. Przedmiotem rozmów Scholza i Modiego była również wojna na Ukrainie i polityka wobec Rosji – na tej płaszczyźnie widoczne są różnice stanowisk władz RFN i Indii. Modi uczestniczył w dniach 22-24.10 br. w szczycie BRICS w Kazaniu, gdzie spotkał się z Władimirem Putinem.
Podczas pobytu niemieckiej delegacji w Indiach zorganizowano też 18. Konferencję Azji-Pacyfiku niemieckiej gospodarki (APK) pod przewodnictwem ministra gospodarki Roberta Habecka i Roberta Buscha, przewodniczącego APK i jednocześnie CEO Siemensa. Głównymi tematami konferencji z udziałem ok. 800 przedstawicieli gospodarek RFN i Indii były: dywersyfikacja, zrównoważony rozwój, sztuczna inteligencja, nowa polityka przemysłowa, bezpieczeństwo gospodarcze.
Zorganizowane już po raz siódmy niemiecko-indyjskie konsultacje międzyrządowe pokazały, że Indie to dla Niemiec kluczowy partner w regionie Indo-Pacyfiku. Najludniejsze państwo świata odgrywa istotną rolę w procesie dywersyfikacji niemieckiej gospodarki. Jak stwierdził min. Habeck: „Musimy zmniejszyć krytyczne zależności i wzmocnić odporność niemieckich firm i ich łańcuchów dostaw do i z Azji”. Jednocześnie ostatnia intensyfikacja współpracy militarnej RFN z Indiami ukierunkowana jest na zaznaczenie solidarności Niemiec z partnerami w regionie Indo-Pacyfiku wobec ekspansywnej polityki Chin. (T. Morozowski)