Obchody 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej pod znakiem COVID-19
#IIWŚ #rocznica #zakończenie #obchody #Niemcy #COVID-19
Świętowanie rocznicy zakończenia II wojny światowej (8.05.1945) przybrało w tym roku zupełnie inny charakter niż planowano; z uwagi na szerzącą się nadal pandemię koronawirusa we wszystkich krajach świata obchody 75. rocznicy zakończenia wojny miały bardzo skromny wymiar; główne uroczystości upamiętniające to wydarzenie odbywały się bez udziału publiczności.
W przeddzień oficjalnych obchodów minister stanu ds. kultury Monika Grütters wyraziła ubolewanie, że centralne uroczystości państwowe z tej okazji musiały zostać odwołane z powodu pandemii COVID-19. Zapewniła jednak, że Niemcy nigdy nie zapomną, „jakie cierpienie i nędzę sprowadziły wraz z II wojną światową na inne narody” i podkreśliła: „Wyciągnęliśmy naukę z naszej trudnej historii. Z nienawiści powstała dyktatura, a dyktatura doprowadziła do wojny. W dniu kapitulacji znaczna część Europy leżała w gruzach”. Ale dzień 8 maja 1945 r. ‒ jak zauważyła ‒ nie wyznacza „godziny zero”. Jej zdaniem przemoc, ucisk i cierpienie nie zakończyły się tamtego dnia: „Wyznajemy, że bierzemy na siebie wynikającą stąd odpowiedzialność za wolność, demokrację i godność człowieka w Niemczech, Europie i na świecie”.
Uwypuklając znaczenie tych wydarzeń, minister Grütters przywołała słowa byłego prezydenta Richarda von Weizsäckera, który w 1985 r. powiedział: „Dzień 8 maja był dniem wyzwolenia (…), dniem, który wyzwolił nas wszystkich z nieludzkiego, pogardzającego człowiekiem systemu narodowosocjalistycznej tyranii”. Jak mówił, „powinien on stanowić przestrogę dla naszego myślenia i odczuwania (…)”. To przesłanie jest wciąż aktualne, podkreśliła dobitnie Grütters, przypominając, że obecnie w Berlinie-Karlshorst, w miejscu podpisania kapitulacji Niemiec i zakończenia II wojny światowej w Europie, znajduje się muzeum, będące jedyną placówką w Niemczech, która daje trwałe świadectwo niszczycielskiej wojnie, jaka miała miejsce w krajach wschodniej Europy.
Z okazji 75. rocznicy zakończenia wojny zorganizowano w nim też specjalną wystawę pt. „Von Casablanka nach Karlshorst”, przedstawiającą zbrodnie nazistowskie popełnione w ostatnich dwóch latach wojny. Otwarcie wystawy miało się odbyć z udziałem przedstawicieli ambasad zwycięskich mocarstw, jednak z powodu COVID-19 uroczystość się nie odbyła. Wystawę można natomiast obejrzeć wirtualnie w pełnym zakresie.
Wprawdzie oficjalne uroczystości państwowe zostały odwołane, niemniej jednak temat ten był obecny w mediach w różnej postaci, m.in. w filmach dokumentalnych bądź fabularyzowanych reportażach opartych na wspomnieniach i relacjach świadków tamtych wydarzeń; był też przedmiotem opracowań naukowych i artykułów publicystycznych, jak również projektów kulturalnych. (MWM)
https://www.ndr.de/geschichte/chronologie/kriegsende/index.html
https://www.bpb.de/geschichte/zeitgeschichte/307740/75-jahre-kriegsend