Obchody Dnia Jedności w Schwerinie. AfD oburzona na kanclerza Scholza
#dzieńjednościNiemiec #zjednoczenieNiemiec #Scholz #Schwerin #AfD
Dzień Jedności Niemiec, obchodzony 3 października jako główne święto narodowe w RFN, tradycyjnie organizowany jest każdego roku w innym miejscu Niemiec. W tym roku gospodarzem centralnych uroczystości w dniach 2-4 października był Schwerin, stolica Meklemburgii-Pomorza Przedniego, kraju związkowego w Niemczech wschodnich. Tegoroczne hasło obchodów brzmiało „Vereint Segel setzen” (Zjednoczeni podnieśmy żagle) i nawiązywało do krajobrazowej charakterystyki miasta i regionu. Jednym z najważniejszych punktów programu było uroczyste spotkanie w gmachu Meklemburskiego Teatru Państwowego z udziałem kanclerza Olafa Scholza.
W swoim wystąpieniu podczas uroczystości kanclerz Scholz przypomniał główne wydarzenia lat 1989-1990, prowadzące do zjednoczenia Niemiec 3 października 1990 r. Uznał za słuszne, że właśnie ten dzień wybrano jako datę wspólnego niemieckiego święta spośród innych propozycji, takich jak moment obalenia Muru Berlińskiego czy masowe demonstracje w Lipsku. Jednocześnie przyznał, że niezależnie od tego, jak radosnym świętem dla Niemców jest 3 października, trudno byłoby przyjąć, iż proces zjednoczenia został w pełni zakończony, jakkolwiek jest wiele sukcesów. Poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, dlaczego proces ten nadal trwa, powinno być częścią obchodów. Odwołując się do swoich doświadczeń jako adwokata praktykującego po zjednoczeniu Niemiec w Lipsku, mówił o rewolucyjnym charakterze zmian zachodzących po 1990 r. w dawnej NRD i kosztach ponoszonych przez jej obywateli.
Kanclerz odniósł się także do wrześniowych wyborów we wschodnioniemieckich krajach związkowych − Brandenburgii, Saksonii i Turyngii, podkreślając, że przyczyn sukcesu populistycznych partii radykalno-narodowych należy szukać właśnie w trudnym procesie zjednoczeniowym. Ale nie można też zapominać o tym, co Niemcy wschodnie osiągnęły po zjednoczeniu i że większość niemieckich wyborców to jednak ludzie przyzwoici i aktywni.
Ten fragment wystąpienia Scholza publiczność nagrodziła brawami. Słowa kanclerza spotkały się natomiast z krytyką ze strony działaczy AfD i skrajnie prawicowych mediów. Stwierdzono, że polityczny, moralny i intelektualny poziom przemówienia kanclerza sięgnął dna, jego słowa były nieodpowiednie i zamieniły Dzień Jedności w dzień podziałów. Tino Chrupalla, współprzewodniczący AfD, uznał, że „określenie wyborców AfD de facto jako nieporządnych, nierozsądnych i wrogich demokracji jest dla tych obywateli policzkiem”. (M. Wiliński)
https://tag-der-deutschen-einheit.de/
https://www.bundeskanzler.de/bk-de/aktuelles/kanzler-rede-tag-der-einheit-2312480