Otwarcie Synagogi w Görlitz po wieloletniej renowacji
#Görlitz #synagoga
W dn. 13 lipca 2021 r., po 30 latach prac renowacyjnych otwarta została ponownie dawna Synagoga w przygranicznym mieście Görlitz. Zbiegło się to w czasie z rokiem obchodów jubileuszowych 1700-letniej historii życia Żydów w Niemczech („1700 Jahre Jüdisches Leben in Deutschland”). W uroczystej inauguracji udział wzięli: minister stanu ds. kultury Monika Grütters, premier rządu Saksonii Michael Kretschmer, nadburmistrz miasta Görlitz Octavian Ursu oraz przewodniczący drezdeńskiej Wspólnoty Żydowskiej Michael Hurshell.
Podczas uroczystości otwarcia minister Grütters zwróciła uwagę, że Synagoga w Görlitz jest jedną z niewielu tego typu budowli secesyjnych w Niemczech i po wieloletniej renowacji zachwyca znów „nowym blaskiem i dawną świetnością”. Grütters zauważyła, że ta „wspaniała” synagoga przypomina o czasach, kiedy to na początku XX w. w Görlitz toczyło się bujne życie społeczności żydowskiej. Jednocześnie synagoga ta uświadamia bezmiar przemocy i okrucieństw stosowanych wobec Żydów, a także systematyczne unicestwianie ich życia przez narodowych socjalistów. Ślady tych zniszczeń celowo nie zostały usunięte podczas renowacji.
Miejsce to ma teraz stać się przestrzenią przypominania o przeszłości, o różnorodności i długiej tradycji życia Żydów w Niemczech, a jednocześnie ma zawierać przesłanie ukierunkowane na przyszłość. Synagoga ma być bowiem wykorzystywana jako forum kultury i miejsce spotkań dla społeczności miasta; ma też umożliwić żydowskim mieszkańcom praktykowanie ich wiary. Wkrótce otwarta zostanie w niej stała wystawa, która będzie pokazywała życie Żydów jako inspirującą część niemieckiej historii i współczesności. Będzie to ważny wkład na rzecz działań prewencyjnych przeciwko postawom antysemickim.
Synagoga w Görlitz powstała w latach 1909-1911 według planów drezdeńskiego biura architektów Lossau & Kühne. Jest to majestatyczna budowla secesyjna, zwieńczona zdobioną kopułą o średnicy 26 m. W noc pogromu Żydów (1938) synagoga stała się obiektem szczególnych ataków ze strony narodowych socjalistów; mimo to przetrwała (w przeciwieństwie do innych tego typu świątyń), doznając jedynie niewielkich szkód. Obecnie jest jedyną, oryginalną zachowaną i odrestaurowaną synagogą na terenie Saksonii. W 2012 r. została zaliczona do zabytków o randze narodowej.
Na odrestaurowanie synagogi przeznaczono z puli federalnej kwotę 2,8 mln euro, którą wyasygnowano ze środków pełnomocnika rządu federalnego ds. kultury i mediów (BKM). Z budżetu BKM dofinansowuje się również utrzymanie innych synagog, m.in. w Augsburgu, Monachium i Lubece. (MWM)
15 lipca 2021