Plan wzmocnienia Europejskiego Urzędu Wsparcia w dziedzinie Azylu
#migracje #azyl #EASO #prezydencja #EUAA
W dniu 29 czerwca br., tuż przed zakończeniem sprawowania prezydencji w Radzie Unii Europejskiej przez Portugalię, prezydencja i Parlament Europejski zawarły wstępne porozumienie na temat nowej regulacji dotyczącej Europejskiego Urzędu Wsparcia w dziedzinie Azylu (EASO). Chodzi o przekształcenie istniejącego od 2011 r. Urzędu w pełnoprawną Agencję Unii Europejskiej ds. Azylu (EUAA). Jest to drugie po rewizji zasad przyznawania Niebieskiej Karty UE ważne porozumienie na drodze do implementacji nowego paktu w sprawie migracji i azylu.
Przekształcenie Urzędu w Agencję ma wzmocnić jej mandat i umożliwić większe zaangażowanie w pomoc poszczególnym państwom członkowskim oraz państwom trzecim. W Agencji ma być zatrudnionych kilkuset ekspertów, którzy − w przypadku dużej presji migracyjnej − mogliby wspomagać państwa członkowskie w procedowaniu aplikacji azylowych. Agencja będzie także rozwijać i wdrażać jednolite standardy operacyjne i dobre praktyki co do procedowania wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej.
Zadowolenie z osiągniętego porozumienia wyraziła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, stwierdzając, że ta zmiana pomoże przyspieszyć i ujednolicić procedury azylowe w UE. Zdaniem unijnej komisarz ds. wewnętrznych Ylvy Johansson zawarcie wstępnego porozumienia „pokazuje, że robimy postępy w unijnej polityce migracyjnej”. Porozumienie na temat przekształcenia EASO w EUAA, aby zostało przyjęte, musi być zaakceptowane przez Radę UE i PE.
Zmiany w sposobie funkcjonowania unijnej jednostki odpowiedzialnej za udzielanie wsparcia w odniesieniu do procedur azylowych było przedmiotem negocjacji już od 2016 r. Konieczność powstania EUAA podkreślono w nowym pakcie na temat migracji i azylu, jaki we wrześniu 2020 r. zaproponowała KE. W jednym z dokumentów odnotowano wówczas, że PE i Rada UE „powinny nadać bezwzględny priorytet przyjęciu do końca roku rozporządzenia w sprawie Agencji UE ds. Azylu, aby umożliwić skuteczne europejskie wsparcie w terenie”. Nie udało się tego osiągnąć zgodnie z harmonogramem, tzn. w ostatnim kwartale ubiegłego roku.
Podobnie jak ma to miejsce w przypadku wielu innych propozycji, które znalazły się w nowym pakcie migracyjnym, trudno o ocenę skuteczności wprowadzanych zmian. Przekształcenie EASO w EUAA będzie wiązało się ze zwiększeniem budżetu tej instytucji, a także liczby zatrudnionych. Podobne zmiany zaszły już jednak w innej agencji unijnej − Frontex, choć wielu ekspertów i komentatorów podaje w wątpliwość zarówno ich praktyczne, jak i etyczne implikacje.
Co więcej, zmiany w EASO są wprowadzane w czasie ograniczonego napływu uchodźców i trudno ocenić ich skuteczność w sytuacji, gdy UE będzie się mierzyć z nową, intensywną falą migracyjną. Także 29 czerwca zaprezentowany został raport EASO za 2020 r., który wskazuje, że w związku z pandemią COVID-19 liczba azylantów docierających do UE była najniższa od 7 lat (485 tys. osób, spadek o 32% w porównaniu z 2019 r.). (AK)
1 lipca 2021
https://www.politico.eu/article/after-5-years-eu-finds-deal-to-launch-asylum-agency/
https://www.infomigrants.net/en/post/33287/eu-to-establish-new-asylum-agency