Prawa wyborcze dla obcokrajowców w wyborach komunalnych w RFN
#imigranci #Niemcy #prawawyborcze
Zgodnie z przyjętymi w wielu państwach, w tym RFN, rozwiązaniami ustrojowymi czynne i bierne prawa wyborcze przysługują obywatelom danego państwa. Przełamanie tej zasady nastąpiło wraz z wprowadzeniem obywatelstwa UE. Zgodnie z art. 20 Traktatu o funkcjonowaniu UE czynne i bierne prawo wyborcze w wyborach do Parlamentu Europejskiego i w wyborach lokalnych przysługuje także obywatelom UE, którzy mieszkają w innym państwie członkowskim UE.
Niemieckie organizacje imigrantów skupione w Federalnej Konferencji Organizacji Imigrantów (niem. Bundeskonferenz der Migrantenorganisationen) żądają dalszego rozszerzenia tego wyjątku poprzez przyznanie praw wyborczych w wyborach komunalnych wszystkim obcokrajowcom, którzy nie mają obywatelstwa UE, a mieszkają w Niemczech. Jest to jedno z rozwiązań zawartych w projekcie federalnej ustawy o uczestnictwie obcokrajowców w życiu publicznym, który został przedstawiony 24.08.2021 r. przez Federalną Konferencję w Berlinie. W projekcie przewidziano system kwot, mających na celu zapewnienie reprezentacji imigrantów w instytucjach i gremiach publicznych. Rzeczniczka tej organizacji G. Ortmann wyjaśniła, iż obecnie: „Rzeczywistość jest kształtowania przez gabinet federalny, w którym nie ma ani jednej osoby doświadczonej rasizmem, a także przez gremia decyzyjne, do których należą przeważnie biali mężczyźni z Niemiec Zachodnich”.
Ustawa wprowadzająca preferencyjne traktowanie osób z tzw. tłem lub historią imigracyjną została przyjęta w Berlinie, który jest odrębnym krajem związkowym w RFN.
Kwestia przyznania praw wyborczych obcokrajowcom dyskutowana jest również w kontekście zbliżających się wyborów do Bundestagu. W RFN 9,5 mln osób w wieku powyżej 20 lat ma paszport zagraniczny lub jest zarejestrowanych jako bezpaństwowcy. Przyznanie tej grupie praw wyborczych zmieniłoby istotnie scenę polityczną w RFN. (MB)
1 września 2021
https://bundeskonferenz-mo.de/themen/partizipationsrat
https://www.berlin.de/lb/intmig/themen/partizipation-in-der-migrationsgesellschaft/