Prognoza PwC dotycząca wzrostu zapotrzebowania na wodór w RFN
#Niemcy #wodór #PwC
Według danych pochodzących z opracowań ekspertów związanych z PwC, opublikowanych w dniu 22.04.2021 r., władze Niemiec będą wkrótce musiały zmierzyć się z drastycznym wzrostem zapotrzebowania na wodór. Sytuacja Niemiec pod tym względem będzie korespondowała z trendami światowymi dotyczącymi stopniowego odejścia od paliw węglowodorowych, które coraz wyraźniej wpisują się w globalną agendę polityczną. Zdaniem ekspertów PwC proces ten spowoduje gwałtowny wzrost zapotrzebowania na wodór w wymiarze światowym: w latach 2019-2040 z 2400 TWh do 4590 TWh, a w 2070 r. nawet do 17 390 TWh.
Analitycy podkreślili, że kroki podjęte przez władze niemieckie (m.in. przyjęcie w czerwcu 2020 r. Narodowej Strategii Wodorowej) mogą okazać się niewystarczające dla wypełnienia zapotrzebowania na wodór we wszystkich przewidywanych obszarach gospodarki. Sytuacja jest o tyle trudna, że według założeń władz Niemcy powinny „postawić” na tzw. zielony wodór uzyskiwany za pomocą energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. W takim przypadku jedynym wyjściem będzie stworzenie przez RFN globalnej sieci zaopatrzenia, co generuje szereg wyzwań.
Zdaniem specjalistów z PwC sytuacja ta może okazać się zarówno szansą, jak i zagrożeniem dla niemieckiej gospodarki, ponieważ należy się spodziewać boomu na giełdzie w sektorze wodorowym, który będzie opierał się na wzroście znaczenia odpowiednich klastrów przemysłowych stymulowanych przez celowe programy Komisji Europejskiej i rządu federalnego. Analitycy podkreślili również, że ma już miejsce poważane zaangażowanie np. producentów stali, takich jak: Thyssen-Krupp, Arcelor-Mittal czy Salzgitter, którzy produkują stal „neutralną” dla klimatu (oczekując dodatkowych preferencji ze strony rządu związanych z poniesionymi nakładami).
Według badań PwC prawdziwy przełom w dziedzinie rynku wodoru nastąpi po 2030 r., pod warunkiem, że koszty produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych spadną poniżej 20 USD (16,50 euro) za megawatogodzinę (MWh), a w tym samym czasie podatki dotyczące emisji CO2 wzrosną na całym świecie (ceny energii elektrycznej są decydującym czynnikiem w kosztach elektrolizy wodoru). Takie prognozy wydają się realistyczne, ponieważ np. w Arabii Saudyjskiej te wartości zostały już osiągnięte, a dodatkowo może zadziałać efekt skali, zważywszy na zaangażowanie światowych mocarstw w „zieloną” politykę. Będzie to generowało wzrost znaczenia konkurencyjnych technologii w dziedzinie uzyskiwania wodoru również pod względem kosztowym.
PwC to fundacja non-profit, powstała w 2002 r. z inicjatywy uznanej firmy audytorskiej PricewaterhouseCoopers GmbH, która zajmuje się doradztwem strategicznym w wymiarze globalnym. (WO)
23 kwietnia 2021