Projekt ustawy o trwałym zabezpieczeniu akt Stasi w Archiwum Federalnym
#akta #Stasi #ArchiwumFederalne #ustawa #BKM #Grütters
W dn. 2 września 2020 r. rząd federalny przyjął projekt ustawy o długoterminowym zabezpieczeniu akt Stasi w Archiwum Federalnym oraz o powołaniu pełnomocnika ds. ofiar SED. Projekt ustawy, przygotowany przez Urząd pełnomocnika rządu ds. kultury i mediów (BKM), zostanie następnie przedłożony pod obrady Bundestagu.
Minister stanu ds. kultury Monika Grütters, podkreślając znaczenie przygotowanej ustawy, zwróciła uwagę, iż 30 lat po zjednoczeniu będzie to ważny sygnał, by na trwałe zabezpieczyć zasoby Archiwum Akt Stasi (Stasi-Unterlagen-Archiv) w Archiwum Federalnym (Bundesarchiv) ‒ w miejscu, gdzie przechowywana jest „pamięć narodowa”. Akta Stasi dokumentują wnikliwie cierpienie ofiar inwigilacji i prześladowania przez Służby Bezpieczeństwa b. NRD. Grütters uważa, iż również przyszłe pokolenia powinny mieć możność uczestniczenia w przepracowaniu tego okresu historii. Zaznaczyła jednocześnie, iż przede wszystkim dostęp do dokumentów będzie nadal zapewniony w miejscach, gdzie się one obecnie znajdują i wgląd do akt będzie możliwy w niezmienionej postaci. Nie będzie żadnej definitywnej cezury ‒ podkreśliła. Obchodzenie się z dokumentami Stasi wymaga ogromnej staranności i wrażliwości. „Jesteśmy to winni ofiarom dyktatury SED i odważnym prekursorom Pokojowej Rewolucji” ‒ mówiła.
Planuje się, że w przyszłości pieczę nad zbiorami Archiwum Akt Stasi (Stasi-Unterlagen-Archiv) będzie sprawowało Archiwum Federalne. Obywatele będą mogli, tak jak dotychczas, otrzymać wgląd do dokumentów Stasi, zgodnie ze szczególnymi regulacjami określonymi w Ustawie o Aktach Stasi (Stasi-Unterlagen-Gesetz), we wszystkich miejscach, gdzie mieściły się dawne urzędy akt Stasi.
W przyszłości powinno się powołać w Bundestagu rzecznika praw obywatelskich dla ofiar dyktatury SED. Osoba ta pełniłaby z jednej strony funkcję doradcy parlamentu w tych kwestiach, a z drugiej zadbałaby o to, by temat ten zaistniał bardziej w opinii publicznej. Rząd popiera prośbę frakcji koalicyjnych, by zadbać o interesy ofiar dyktatury SED oraz komunistycznego panowania w sowieckiej strefie okupacyjnej i w byłej NRD. (MWM)