Koronademonstracje w Niemczech: protesty przeciwko ograniczeniom związanym z pandemią
#COVID-19 #ograniczenia #koronademonstracje #protesty
Pomimo stopniowego znoszenia ograniczeń, wprowadzonych w związku z rozprzestrzenianiem się pandemii COVID-19, w ostatni weekend (9-10.05) w wielu niemieckich miastach odbyły się tzw. koronademonstracje (Corona-Proteste lub Corona-Demonstrationen). Uczestniczący w nich Niemcy krytykowali politykę rządu federalnego i władz krajów związkowych, a także podważali zasadność istnienia ograniczeń w poruszaniu się, prowadzeniu działalności gospodarczej czy też organizowaniu spotkań towarzyskich. Najliczniejsze demonstracje odbyły się w Stuttgarcie (ok. 10 tys. osób), Monachium (ok. 3 tys.) i Berlinie (ok. 1,2 tys.).
W niemieckich mediach najsilniejszym echem odbił się nie tyle sam pomysł organizacji tego typu demonstracji, łamiących istniejące przepisy dotyczące zgromadzeń w czasie trwania pandemii, ile zróżnicowanie ideologiczne i polityczne uczestników. Oprócz obywateli niezadowolonych z ograniczania ich praw i wolności, uczestniczyli w nich także prawicowi i lewicowi ekstremiści, zwolennicy AfD, chuligani czy też osoby szerzące teorie spiskowe na temat koronawirusa (tzw. Verschwörungstheoretiker).
Ze strony reprezentantów niemal wszystkich niemieckich partii politycznych padły w ostatnich dniach liczne słowa krytyki pod adresem organizatorów i uczestników demonstracji, mimo że jednocześnie wyrażali oni zrozumienie dla rosnącego w społeczeństwie niezadowolenia w związku z długotrwałymi ograniczeniami. W komentarzach medialnych wyrażano obawy o możliwość szerzenia się wśród protestujących nieprawdziwych informacji na temat COVID-19. Obawiano się także instrumentalizacji problemu dla celów politycznych, zwłaszcza przez reprezentantów organizacji skrajnych. (AK)
https://www.faz.net/2.1652/corona-demonstrationen-wie-reagieren-die-staedte-16765014.html