Reforma niemieckiego systemu współpracy rozwojowej „BMZ 2030”
#pomocrozwojowa #współpracarozwojowa #BMZ #Müller #Niemcy
Gerd Müller (CSU), szef Ministerstwa Współpracy Gospodarczej i Rozwoju Niemiec (BMZ) przedstawił koncepcję „BMZ 2030” ‒ plan głębokiej reformy strukturalnej systemu niemieckiej polityki rozwojowej. Zakłada ona zakończenie przez Niemcy udzielania wsparcia na poziomie narodowym dla 27 państw ‒ czyli dla co trzeciego państwa objętego dotychczas współpracą. Przyczyną są niezadowalające postępy w zakresie reform wewnętrznych w tych państwach. Jak stwierdził G. Müller, Niemcy odchodzą w ten sposób od „metody konewki” i będą koncentrować się na współpracy z tymi państwami, które „skutecznie przeprowadzają reformy zarządzania państwem, chronią prawa człowieka i zwalczają korupcję”.
Jak podkreślono na stronie BMZ, Niemcy nie wycofują się ze współpracy z żadnym państwem, a jedynie zmieniają jej formę. Podkreślono, że w państwach, które w wyniku reformy nie będą już otrzymywać wsparcia na poziomie narodowym, w zamian wzmocnione zostaną inicjatywy na poziomie UE, instytucji multilateralnych, kościołów, organizacji społecznych oraz inwestycje prywatne. Wśród państw, które utracą wsparcie RFN, znajdą się m.in.: Birma, Nepal, Sri Lanka, Burundi, Sierra Leone, Liberia, Kuba, Haiti, Gwatemala. Programy już rozpoczęte mają zostać zrealizowane.
Niemcy były dotychczas aktywne w ramach współpracy rozwojowej w 85 państwach, za pośrednictwem dwóch instytucji: agencji rozwoju Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) oraz banku rozwoju Kreditanstalt für Wiederaufbau (KfW). W koncepcji „BMZ 2030” zostały uwzględnione przyszłościowe tematy: ochrona klimatu, zrównoważone łańcuchy dostaw, cyfryzacja i transfer technologii, polityka zdrowotna i rodzinna. Reforma ma być także reakcją na kryzys związany z pandemią COVID-19. (TM)
http://www.globalconstructionreview.com/news/germany-end-development-agreements-some-27-countri/