Serwis Instytutu Zachodniego 106/2019
ANDREAS BOVENSCHULTE NA CZELE NOWEGO RZĄDU BREMY
#Brema #ZgromadzenieObywatelskie #Senat #koalicja #SPD #Zieloni #DieLinke
W dniu 15 sierpnia Zgromadzenie Obywatelskie Bremy wybrało Andreasa Bovenschultego (SPD) na stanowisko przewodniczącego Senatu (rządu krajowego) Bremy, który równocześnie będzie pełnił obowiązki burmistrza Bremy. Jego kandydaturę poparło 47 posłów, a 35 było przeciw. Bovenschulte pokieruje pierwszym w zachodniej części Niemiec rządem krajowym, w którego składzie znalazła się partia Die Linke: uformowana została czerwono-zielono-czerwona koalicja SPD-Zieloni-Die Linke. W nowym Senacie znalazło się czworo przedstawicieli SPD, troje Zielonych oraz dwie reprezentantki Die Linke. Sześcioma resortami pokierują kobiety, a trzema mężczyźni.
W przeprowadzonych 26 maja br. wyborach do bremeńskiego Zgromadzenia Obywatelskiego po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej SPD została pokonana przez CDU. Chadekom nie udało się jednak zbudować wokół siebie koalicji, która dysponowałaby poparciem większości izby; zdołała tego dokonać SPD. Na początku lipca uzgodniono treść umowy koalicyjnej, która została zaakceptowana przez wszystkie trzy partie koalicyjne. Zgodnie z przewidywaniami mediów na czele Senatu stanął A. Bovenschulte. (PK)
„CZARNE ZERO” ‒ DYSKUSJA O ZADŁUŻANIU SIĘ NIEMIEC
#czarnezero #gospodarka #kryzys #recesja #BDI #DIHK #CDU
Niemiecki rząd znajduje się pod coraz większą presją, by porzucić politykę zrównoważonego budżetu i pobudzić zwalniającą gospodarkę inwestycjami. Choć większość niemieckich partii ‒ CDU, SPD, AfD oraz FDP ‒ popiera zbilansowaną politykę fiskalną, to pojawiają się coraz liczniejsze głosy nawołujące do jej porzucenia. Zarówno Zieloni, jak i partia Die Linke oczekują zwiększenia inwestycji, zwłaszcza w dziedzinie zwalczania globalnego ocieplenia i emisyjności gospodarki.
Do zwolenników poluzowania hamulców zadłużania dołączył także Federalny Związek Niemieckiego Przemysłu (BDI). Jest to o tyle ciekawe, że BDI jest związany z konserwatywną CDU Angeli Merkel. Joachim Lang z BDI skrytykował tzw. czarne zero (niewielką nadwyżkę budżetową), jako zależne od koniunktury, która teraz się pogarsza.
Z kolei prezes niemieckiej izby handlowo-przemysłowej (DIHK) Martin Wansleben stwierdził, że „dla niemieckiej gospodarki jest jasne: dzisiejsze długi, to jutrzejsze podatki, a Niemcy mają już jedne z najwyższych podatków korporacyjnych”. Według niego zamiast zaciągania nowego długu, należy przeorganizować politykę inwestycyjną państwa.
Dyskusja na temat zadłużenia i jego potencjalnej roli w zakresie inwestycji toczy się w Niemczech od ponad pół roku; według rządzącej koalicji naruszenie zasad dyscypliny budżetowej będzie możliwe dopiero w warunkach kryzysu, których obecna niewielka recesja nie spełnia (PSA).
CO CZWARTA OSOBA W NIEMCZECH MA POCHODZENIE MIGRACYJNE
#imigracja #Niemcy #społeczeństwo
Liczba osób z pochodzeniem migracyjnym w Niemczech wzrosła w 2018 r. do 20,8 mln (w 2017 r. było to 20,3 mln). Oznacza to, że 25,5% ludności RFN ma pochodzenie migracyjne, z czego 13,3% to obywatele niemieccy (w tym 7,1% urodzonych w Niemczech), a 12,2% to obcokrajowcy (w tym 1,9% urodzonych w Niemczech). (TM)
NOWA PUBLIKACJA IZ: „W CIENIU AUSCHWITZ. NIEMIECKIE MASAKRY POLSKIEJ LUDNOŚCI CYWILNEJ 1939-1945” D . BREWINGA
Seria „Przekłady Instytutu Zachodniego” nr 1
Tłum. z niemieckiego Roman Dziergwa
400 ss., format A5, oprawa miękka, data publikacji sierpień 2019 r.
Cena 35 zł
Daniel Brewing, przedstawiciel młodego pokolenia historyków niemieckich, rozprawia się ze stereotypem pomijającym polską ludność cywilną wśród ofiar II wojny światowej. Jest to pierwsza w zachodniej historiografii monografia analizująca niemieckie masakry polskiej ludności cywilnej w okresie okupacji 1939-1945. Na podstawie archiwalnych źródeł niemieckich i polskich, protokołów z powojennych przesłuchań sprawców oraz relacji tych, którzy ocaleli z hitlerowskich „pacyfikacji”, autor szczegółowo i w nowatorskiej formie przedstawia okoliczności, w jakich na terenie okupowanej Polski dochodziło do tego szczególnego rodzaju zbrodni wojennych. Autor dużą uwagę zwraca na motywy sprawców i późniejsze próby usprawiedliwiania tych czynów. Dodatkowym walorem książki jest rozdział przedstawiający niepowodzenia zachodnioniemieckiego wymiaru sprawiedliwości w zakresie karania sprawców zbrodni.
Książka dostępna w księgarni online IZ: https://chmura.iz.poznan.pl/ksiegarnia/