Serwis Instytutu Zachodniego 113/2019
DYSKUSJA O WEWNĘTRZNYCH WYBORACH KANDYDATA NA KANCLERZA PRZED ZJAZDEM MŁODZIEŻÓWKI CDU/CSU
#JungeUnion #kandydat #kanclerz #CDU #CSU #AKK
W dniach 11-13 października br. odbędzie się w Saarbrücken konferencja federalna Junge Union Deutschlands (JU). Najważniejszym punktem obrad będzie dyskusja i głosowanie nad wnioskiem o przeprowadzenie wewnętrznych wyborów kandydata na kanclerz przez członków CDU/CSU. Gdyby wniosek uzyskał poparcie większości, JU przedstawi go również na zjeździe CDU w grudniu br.
Przyjęcie wniosku byłoby jawnym symbolem słabnięcia pozycji A. Kramp-Karrenbauer (AKK) na dwa tygodnie przed wyborami krajowymi w Turyngii. Według dotychczasowych planów chadecki kandydat na kanclerza miał zostać wyznaczony na zjeździe partii pod koniec 2020 r. Przeprowadzenie wewnętrznych wyborów proponowane przez JU popierała dotychczas jedynie nieliczna, choć głośna medialnie „Werte Union”, czyli związek konserwatystów niewykluczających koalicji z AfD, oraz były minister obrony Carl-Theodor von Guttenberg. Przeciwko takiemu rozwiązaniu wypowiedzieli się m.in. sekretarze generalni CDU i CSU Paul Ziemiak i Markus Blume, szef urzędu kanclerskiego Helge Braun oraz przewodniczący CDU w Turyngii Mike Mohring.
Warto zaznaczyć, że wbrew wcześniejszym przeczącym informacjom na konferencji federalnej JU pojawi się Friedrich Merz ‒ konkurent AKK o przewodnictwo w CDU. Zabierze on głos już w piątek, mogąc wpłynąć na wynik zaplanowanego na sobotę głosowania nad wnioskiem (przemówienie przewodniczącej zaplanowano dopiero na niedzielę). O znaczeniu konferencji federalnej JU dla chadecji świadczą również przewidziane przemowy innych wysokich przedstawicieli chadecji, m.in. premiera Kraju Saary T. Hansa, zastępcy przewodniczącego klubu CDU/CSU C. Linnemanna (piątek), ministra zdrowia Jensa Spahna, premiera Bawarii M. Södera, ministra gospodarki P. Altmeiera, sekretarza generalnego P. Ziemiaka, premiera Nadrenii Północnej-Westfalii A. Lascheta i szefa CDU w Turyngii M. Mohringa (sobota) oraz przewodniczącego EPL Manfreda Webera.
Licząca według własnych danych 110 000 członków Junge Union jest uznawana za najliczniejszą młodzieżówkę wśród niemieckich partii demokratycznych. (MW)
https://www.deutschlandtag.de/#programm
WĘGRY NOWYM PAŃSTWEM DOCELOWYM DLA INWESTORÓW NIEMIECKICH
#Węgry #Niemcy #elektromobilność #motoryzacja #pojazdyautonomiczne #SmartCity #ZalaZone
Węgry stają się kolejnym państwem postrzeganym przez Niemcy jako partner w rozwoju elektromobilności, inteligentnego transportu i pojazdów autonomicznych. Na Węgrzech zwiększa się aktywność niemieckich producentów samochodów, takich jak BMW, Mercedes-Benz czy Audi, które produkuje na Węgrzech silniki elektryczne. Innym przykładem może być firma Continental, która zatrudnia w kraju ponad 8 tys. pracowników; oprócz produkcji umiejscowiła w Budapeszcie centrum sztucznej inteligencji.
Zainteresowanie w Niemczech wzbudza powstająca w pobliżu położonego na zachodzie Węgier Zalaegerszeg „Zala-Zone” ‒ licząca 256 ha powierzchnia testowa dla pojazdów autonomicznych. Znajdzie się w niej odwzorowanie małego miasta, „Smart City Zone”, zawierające przystanki autobusowe, ronda, sygnalizatory świetlne i fasady budynków. Inwestycja ma służyć nie tylko rozwojowi samochodów autonomicznych, ale też stanowić środowisko testowe w zakresie telekomunikacji i infrastruktury. Projekt „Zala-Zone” ma zostać ukończony do 2022 r.
Węgry to kolejny obok Polski przykład państwa z Europy Środkowej i Wschodniej obrazujący przemianę regionu wskutek odejścia od modelu „warsztatu produkcyjnego” dla państw zachodnio-europejskich w kierunku obszaru rozwojowego i innowacyjnego. Choć atrakcyjność regionu opiera się wciąż na niskich kosztach pracy, to z perspektywy inwestorów istotne stają się także inne czynniki, m.in.: dobrze wykształcona siła robocza, słaba pozycja związków zawodowych, korzystne warunki podatkowe, oczekiwane wysokie subwencje na rozwój innowacyjnych branż, gęsta sieć dostawców, położenie geograficzne, dobrze rozwinięta infrastruktura transportowa. (TM)
4 PRIORYTETY WSPÓŁPRACY NIEMIEC Z ORGANIZACJAMI MIĘDZYNARODOWYMI
#Niemcy #multilateralizm #Merkel #ILO #MFW #OECD #BankŚwiatowy #WTO
Podczas nieformalnego spotkania Angeli Merkel z przewodniczącymi czołowych organizacji międzynarodowych (ILO, MFW, OECD, Bank Światowy i WTO) w Berlinie uzgodniono cztery kluczowe obszary współpracy na najbliższe lata: finansowe i gospodarcze wspieranie państw afrykańskich, cyfryzacja, reforma WTO oraz wynegocjowanie i uchwalenie wspólnego oświadczenia z okazji stulecia ILO.
Spotkanie odbyło się z inicjatywy niemieckiej kanclerz już po raz 11. Jest to przejaw globalnej aktywności Niemiec i ich zaangażowania na rzecz multilateralizmu. Jak podkreśliła A. Merkel, „współpraca multilateralna ma decydujące znaczenie, aby zapewnić perspektywę rozwoju możliwie jak największej liczbie ludzi na świecie”. Zwróciła też uwagę na liczne wyzwania stojące przed międzynarodowymi instytucjami w związku z napięciami na światowym rynku finansowym i w gospodarce międzynarodowej. Dodała także, że zmiany klimatyczne wymagają wspólnego globalnego zarządzania i podziękowała Bankowi Światowemu za jego zaangażowanie na rzecz projektów ukierunkowanych na ochronę klimatu i środowiska w państwach rozwijających się. (TM)
https://www.bundeskanzlerin.de/bkin-de/aktuelles/gemeinsam-herausforderungen-begegnen-1677126
PIERWSZA RUNDA ROZMÓW KOALICYJNYCH W AUSTRII
#Austria #wybory #rząd #koalicja #Kurz #ÖVP #SPÖ #FPÖ #Zieloni #NEOS
Odbywają się pierwsze konsultacje dotyczące stworzenia koalicji rządzącej po wyborach w Austrii. Okazało się, że oprócz zwycięskiej Partii Ludowej (ÖVP) trzy partie są zainteresowane wzięciem współodpowiedzialności za rządzenie krajem: Socjaldemokraci (SPÖ), Zieloni i NEOS (partia liberalna).
Do stołu negocjacyjnego nie zasiadła FPÖ. Lider zwycięskiej ÖVP Sebastian Kurz nie zamyka się także i na tę możliwość, zapraszając FPÖ od rozmów. Lider FPÖ Norbert Hofer twierdzi, że nie czuje się zobligowany wynikiem wyborów do prowadzenia rozmów koalicyjnych. Dodaje jednak, że w przypadku niesformowania rządu przez ÖVP, jest w stanie wziąć odpowiedzialność za kraj.
Jak twierdzi S. Kurz, podczas spotkań dyskutowane będą praktycznie wszystkie możliwe tematy. Według nieformalnych informacji w ÖVP istnieje silne skrzydło optujące za koalicją z partią Zielonych. Utworzenie koalicji z Zielnymi lub SPÖ oznaczać będzie żmudny proces wypracowania kompromisów. Ze strony ÖVP do negocjacji zostali oddelegowani dwaj sekretarze partii, Elisabeth Köstinger i Stefan Steiner oraz wiedeński przewodniczący ÖVP Gernot Blümel.
Sebastian Kurz ma 60 dni od dnia wyborów na sformowanie rządu. Powodzenie procesu tworzenia koalicji nie jest przesądzone. (PSA)
https://www.derstandard.at/story/2000109712114/nur-die-fpoe-ist-vorerst-aus-dem-rennen-fuer-eine
LITERACKA NAGRODA NOBLA ZA ROK 2018 I 2019
#Nobel #NagrodaNobla #Handke #Tokarczuk
W dn. 10.10.2019 r. Akademia Szwedzka ogłosiła nazwiska laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie literatury: za rok 2019 otrzymał ją austriacki pisarz i tłumacz literatury Peter Handke (uprzednio nagrodą tą została wyróżniona w 2004 r. austriacka pisarka Elfriede Jelinek); zaległą nagrodę literacką za rok 2018 przyznano polskiej pisarce Oldze Tokarczuk.
Peter Handke (ur. 1942 w Karyntii) został doceniony za „wpływową pracę, która z lingwistyczną pomysłowością zgłębia peryferie i specyfikę ludzkich doświadczeń”. Szczególnym kunsztem Handkego jest niezwykłe zainteresowanie krajobrazem i materialną obecnością świata, sprawiające, że dwoma najważniejszymi źródłami jego inspiracji stały się: kino i malarstwo. Jego pisarstwo pokazuje jednocześnie niekończące się poszukiwanie egzystencjalnego znaczenia ‒ uzasadniała Akademia swą decyzję. Punkt ciężkości jego twórczości stanowi nadal refleksja nad językiem, stosunek „Ja i świat” oraz indywidualny proces poznawania siebie samego. Swymi dziełami, należącymi do różnych gatunków literackich, Handke ugruntował swą pozycję jako jeden z najbardziej wpływowych pisarzy europejskich po II wojnie światowej, podkreślił Anders Olsson, przewodniczący Norweskiego Komitetu Noblowskiego.
Do licznych dzieł pisarza, które przyniosły mu międzynarodowy rozgłos, należą m.in. sztuka teatralna „Die Publikumsbeschimpfung” (1966), a także proza: „Die Hornissen” (1966), „Die Angst des Tormans beim Elfmeter” (1970), „Der Hausierer” (1967), „Kaspar” (1967), „Der kurze Brief zum langen Abschied” (1972), „Die linkshändige Frau” (1976), „Versuch über die Müdigkeit” (1989), „Gestern unterwegs” (2005), „Die Obstdiebin oder einfache Fahrt ins Landesinnere” (2017), którą określił jako „ostatni epos” i in.
Do dziś sporo kontrowersji budzi postawa polityczna Handkego dotycząca konfliktu zbrojnego na Bałkanach (1991-1995) i poparcie dla serbskiego zbrodniarza wojennego Slobodana Miloševicia. (MWM)
https://kurier.at/kultur/nobelpreis-an-peter-handke-die-begruendung-im-wortlaut/400643381
https://kurier.at/kultur/zwei-literaturnobelpreise-nach-skandal-in-schwedischer-akademie/400643102
https://www.sueddeutsche.de/kultur/nobelpreis-literatur-literaturnobelpreis-1.4634680