Serwis Instytutu Zachodniego 87/2019
- CHIŃSKIE INWESTYCJE 2018: WZROST W NIEMCZECH, SPADEK W EUROPIE
#Chiny #biznes #przejęcia #inwestycje #Niemcy
Zgodnie z danymi przedstawionymi przez instytut Merics i Rhodium Group, wartość chińskich inwestycji bezpośrednich w Niemczech w 2018 r. wzrosła w porównaniu do poprzedniego roku o 400 mln euro. Chińskie przedsiębiorstwa wydały na przejęcia całości lub części udziałów firm niemieckich łącznie 2,1 mld euro.
Na poziomie europejskim zanotowano odwrotny trend ‒ w 2018 r. bezpośrednie inwestycje chińskie w 28 państwach członkowskich UE spadły w porównaniu do 2017 r. o 40%, a ich wartość wyniosła 17,3 mld euro. Jedną z przyczyn było zaostrzenie przez państwa europejskie i instytucje unijne reguł dotyczących inwestycji podmiotów z państw trzecich na rynku UE.
Wprowadzenie w życie zatwierdzonego w lutym br. przez Parlament Europejski mechanizmu screeningu inwestycji zewnętrznych na poziomie europejskim, a także dyskusje nad instrumentem regulującym dostęp do zamówień publicznych w UE mogą doprowadzić do dalszego obniżenia aktywności inwestorów chińskich w Europie. Z drugiej strony, w obliczu sporu handlowego na linii USA-Chiny, rynek europejski powinien nadal odgrywać istotną rolę w globalnej strategii gospodarczej ChRL. (TM)
https://rhg.com/research/chinese-fdi-in-europe-2018-trends-and-impact-of-new-screening-policies/
- MNIEJ PIENIĘDZY DLA BYŁYCH KANCLERZY I PREZYDENTÓW RFN
#budżet #finansepubliczne #Niemcy #pensje #kanclerz #prezydent
W zeszłym tygodniu w reakcji na krytykę Federalnego Trybunału Obrachunkowego Komisja Budżetowa Bundestagu podjęła decyzję o zaostrzeniu reguł finansowania byłych kanclerzy i prezydentów RFN.
W przyszłości dodatkowe dochody byłych prezydentów będą zaliczane na poczet wypłacanego im uposażenia honorowego. Regulacja ta przede wszystkim dotyczy byłego prezydenta Ch. Wulffa, który ustąpił z urzędu zaledwie po 20 miesiącach, a rocznie otrzymuje uposażenie w wysokości ponad 200 tys. euro z budżetu RFN, będąc jednocześnie, według doniesień prasowych, czynnym adwokatem. Ponadto ograniczone zostaną wydatki na obsługę administracyjną byłych kanclerzy i prezydentów. Z budżetu RFN finansowanie obejmie maksymalnie (sic!): kierownika biura, dwóch referentów, sekretarkę oraz kierowcę, a także powierzchnie biurowe, ale tylko te udostępnione przez administrację Bundestagu.
Obecnie według Trybunału Obrachunkowego same koszty powierzchni biurowych dla byłych prezydentów wahały się od 0,9 do 2,3 mln euro, przy czym byli prezydenci spędzali w nich średnio 2,6 dnia miesięcznie, załatwiając często wyłącznie sprawy prywatne. Zmianie nie uległa natomiast wysokość samego uposażenia honorowego, która zgodnie z ustawą z 1953 r. odpowiada wynagrodzeniu z okresu sprawowania urzędu. (MB)
https://beck-online.beck.de/Dokument?vpath=bibdata%2Freddok%2Fbecklink%2F2012625.htm&pos=4
https://www.faz.net/aktuell/neue-regeln-fuer-alt-kanzler-und-ex-bundespraesidenten-16100375.html
- NOWY LIDER CHADECKIEJ MŁODZIEŻÓWKI KRYTYKUJE DOROBEK EPOKI MERKEL
#CDU #CSU #JungeUnion #Kuban
W rozmowie z „Die Welt” nowo wybrany przewodniczący Junge Union Tilman Kuban krytycznie odniósł się do osiągnięć rządów Angeli Merkel. Stwierdził m.in., iż „nigdy nie był przyjacielem płacy minimalnej” oraz że „nagłe odejście od energetyki jądrowej było błędem, gdyż nie było osadzone w europejskim rozwiązaniu”. Zastanawiał się ponadto, czy decyzja o zawieszeniu obowiązkowej służby wojskowej była „rzeczywiście mądra”. Krytycznie odniósł się również do polityki budżetowej ostatnich lat, w ramach której wydatki na edukację, badania i obronę są zmniejszane, podczas gdy wydatki na emerytury rosną.
Pytany o A. Merkel odpowiedział, iż „ma szacunek dla jej osiągnięć, ale nigdy nie była jego idolem”. Uważa też, w odniesieniu do kryzysu uchodźczego 2015 r., iż „milcząca większość CDU” nie wspierała kursu kierownictwa partii. T. Kuban w tym wydarzeniu widzi główny powód wzrostu znaczenia Alternatywy dla Niemiec (AfD), jednak wyklucza koalicję z tą partią.
- Kuban skomentował brak wewnątrzpartyjnej dyskusji programowej w CDU słowem „Gleichschaltung” (termin określający podporządkowanie wszelkich partii i stowarzyszeń ideologii nazistowskiej w III Rzeszy), co wzbudziło krytykę w innych partiach oraz w samej CDU, m.in. ze strony przewodniczącego CDU w Saksonii Dolnej Bernda Althusmanna i minister rolnictwa Julii Klöckner. T. Kuban zdystansował się w reakcji od użytego określenia, chociaż podkreślił jednocześnie, iż inne opinie nie mogą być tabuizowane przez kierownictwo partii. (MW)
https://www.sueddeutsche.de/politik/junge-union-kuban-gleichschaltung-1.4380486
- „DOMY” PAŃSTWA PRAWA W KARLSRUHE I LIPSKU
#ForumRecht #prawo #państwoprawa #Karlsruhe #Lipsk
W dniu 22 marca 2019 r. Bundestag uchwalił utworzenie Fundacji „Forum prawa” (niem. Stiftung „Forum Recht”), która ma zająć się powołaniem centrów informacji o państwie prawa i historii prawa.
Zadaniem centrów, koncepcyjne podobnych do Domu Historii w Bonn, będzie wzmacnianie zaufania społeczeństwa do państwa prawa. Według min. sprawiedliwości K. Barley (SPD) fundacja powinna rozpocząć swą działalności pod koniec 2019 r. i doprowadzić do stworzenia centrów informacji w Karlsruhe do 2026 r. oraz w Lipsku. W Karlsruhe, gdzie mieści się siedziba Federalnego Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego RFN oraz Prokuratury Generalnej, ma powstać budynek za blisko 70 mln euro. W Lipsku znajduje się natomiast Federalny Trybunał Administracyjny; koszt budowy centrum w tym mieście to 45 mln euro. (MB)
https://beck-online.beck.de/Dokument?vpath=bibdata%2Freddok%2Fbecklink%2F2012644.htm&pos=2
https://www.forum-recht-karlsruhe.de/
http://www.lvz.de/Leipzig/Lokales/Bundestag-macht-Weg-frei-fuer-Forum-Recht-in-Leipzig
- MIĘDZYNARODOWE TARGI KSIĄŻKI W LIPSKU 2019
#Lipsk #targi #książki #LeipzigerBuchmesse #Grütters
Podczas tegorocznych Targów Książki w Lipsku (Leipziger Buchmesse), które odbyły się w dn. 21–24 marca, wzięło udział 2547 wystawców z 46 krajów. Targom towarzyszył bogaty program obejmujący ok. 3600 imprez na terenie Targów, w mieście i w regionie; jednym z większych wydarzeń był festiwal pt. „Leipzig liest” („Lipsk czyta”).
Branża księgarska w Niemczech odniosła w 2018 r. zadowalające wyniki; po raz pierwszy od 2012 r. sprzedaż książek znacznie wzrosła; w ubiegłym roku odnotowano o 300 tys. sprzedanych egzemplarzy więcej niż w roku poprzednim; w styczniu i lutym 2019 r. uzyskano dalszy wzrost obrotów o 4,5%.
Chcąc wzmocnić pozycję książki jako dobra kultury i unaocznić znaczenie niezależnych wydawnictw, rząd federalny zamierza przyznać w tym roku po raz pierwszy nagrodę wydawniczą Deutschen Verlagspreis na wzór Niemieckiej Nagrody Księgarstwa (Deutscher Buchhandlungspreis), powołanej do życia w 2015 r. Rząd chce docenić w ten sposób działalność tych wydawnictw, które podejmują przedsiębiorcze ryzyko; ma to przeciwdziałać zjawisku pewnej „duchowej monokultury”, w której „przetrwa tylko ten, kto zapewnia wysokie liczby sprzedaży”, skomentowała minister stanu ds. kultury Monika Grütters.
Przy okazji minister Grütters opowiedziała się za należytą ochroną i adekwatnym zabezpieczeniem finansowym profesjonalnej, kreatywnej twórczości i dostosowaniem praw autorskich do wyzwań doby cyfrowej, a zwłaszcza za współdziałaniem w tym wydawców. Takie stanowisko prezentowała też podczas uzgadniania stanowisk na ten temat na forum Parlamentu Europejskiego. (MWM)