Triumwirat przewodniczących instytucji unijnych poprowadzi Konferencję ws. przyszłości UE
#Konferencja #UE #przyszłość #przewodniczący
Od ponad roku trwa debata na temat „Konferencji w sprawie przyszłości UE” zainicjowana przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona, która jak dotąd nie przyniosła znaczących postępów. Spory dotyczą nie tylko sformułowania celu: propozycje obejmują kwestie od lepszego wykorzystania potencjału traktatów europejskich, poprzez pewne zmiany proceduralne, aż po nowy europejski traktat. Ponadto dyskusje toczą się także wokół samej metody organizacji wydarzenia i zaangażowania na różne sposoby „spontanicznych” grup obywateli.
Od kilku dni wydaje się panować porozumienie co do tego, kto ma przewodniczyć Konferencji. Nie ma to być „ważna osobistość” ‒ w tym przypadku brano pod uwagę belgijskiego premiera Guy’a Verhofstadta ‒ ale, zgodnie z propozycją portugalskiej prezydencji w Radzie UE, triumwirat przewodniczących Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej.
Podczas gdy większość w PE z entuzjazmem oczekuje możliwości przeprowadzenia fundamentalnej reformy UE, a tym samym zwiększenia uprawnień Parlamentu, wiele europejskich państw członkowskich jest raczej sceptycznych. Jednakże ważnymi punktami debaty, wykraczającymi poza maksymalistyczne propozycje federalistów i minimalistyczne stanowiska suwerenistów, będą z pewnością: doprecyzowanie systemu „głównych kandydatów" (Spitzenkandidaten) na stanowisko przewodniczącego KE, ponadnarodowe europejskie listy wyborcze oraz reforma procesu decyzyjnego w Komisji. (DE)
https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/TA-9-2020-0153_EN.html
https://ec.europa.eu/info/publications/commissions-contribution-shaping-conference-future-europe_en
https://www.politico.eu/article/eu-three-presidents-conference-on-future-of-europe/