Wieloletnie więzienie dla rekrutera „Państwa Islamskiego”
#PaństwoIslamskie #ekstremizm #wyrok
W środę 24.02.2020 r. Wyższy Sąd Krajowy w Celle (Saksonia Dolna) skazał na 10,5 roku więzienia współpracownika „Państwa Islamskiego”, znanego pod pseudonimem Abu Walaa. Po trwającym ponad 3 lata procesie, usłyszał on wyrok, w którym oskarżono go o przynależność do organizacji terrorystycznej, finansowanie terroryzmu oraz pomoc w przygotowaniu zagrażającego państwu aktu przemocy.
Irakijczyk Abu Walaa przebywał w Niemczech od 20 lat. Aresztowano go w 2016 r. i już wówczas uważano za kluczową postać na scenie dżihadystycznej w Niemczech oraz aktywnego propagatora salafizmu. W latach poprzedzających zatrzymanie był odpowiedzialny za rekrutowanie w Niemczech młodych osób do „Państwa Islamskiego” oraz propagowanie ideologii islamistycznej w założonym przez siebie ośrodku religijnym w Hildesheim („Deutschsprachiger Islamkreis Hildesheim”) oraz za pośrednictwem Internetu. Sąd skazał także trzech współpracowników rekrutera ‒ otrzymali oni wyroki od 3 do 8 lat więzienia.
Z doniesień prasowych dotyczących procesu wynika, że w środowisku Abu Walaa szkoliły się takie osoby, jak Anis Amri ‒ odpowiedzialny za zamach na jarmark bożonarodzeniowy w Berlinie w 2016 r., a także niemieccy bracia Mark i Kevin K., zradykalizowani w Niemczech, którzy wyjechali jako bojownicy do „Państwa Islamskiego” i zginęli w samobójczym zamachu w Iraku w 2015 r.
Proces sądowy w tej sprawie jest uznawany za najważniejszy proces przeciwko dżihadystom, jaki do tej pory przeprowadzono w Niemczech. Przez polityków wyrok został uznany za ważny krok i wyraźny sygnał ze strony państwa niemieckiego. W tym tonie wypowiadał się m.in. Boris Pistorius (SPD), minister spraw wewnętrznych Saksonii Dolnej, oraz Thorsten Frei, wiceprzewodniczący frakcji CDU/CSU w Bundestagu.
Służby bezpieczeństwa szacują, że zwolenników ekstremizmu islamskiego jest w Niemczech ok. 28 tys., z czego najsilniejszą grupę stanowią salafici (12 150 osób; dane za 2019 r.). (AK)
https://www.tagesschau.de/inland/innenpolitik/urteil-abu-walaa-103.html