Wyniki wyborów w Badenii-Wirtembergii i Nadrenii-Palatynacie
#BadeniaWirtembergia #NadreniaPalatynat #wybory #Kretschmann #Dreyer
W dniu 14.03. przeprowadzone zostały wybory krajowe w Badenii-Wirtembergii i Nadrenii-Palatynacie. W Badenii-Wirtembergii zwyciężyli Zieloni, a w Nadrenii-Palatynacie triumfowała SPD. W obu wypadkach do zwycięstwa swoje partie poprowadzili dotychczasowi premierzy: Winfried Kretschmann w Badenii-Wirtembergii oraz Marie-Luise (Malu) Dreyer w Nadrenii-Palatynacie. W obu krajach związkowych znaczne straty poniosła CDU, która uzyskała tutaj najgorsze wyniki w swojej historii. Dotkliwe straty poniosła także zmagająca się z problemami wewnętrznymi AfD, a Die Linke ponownie nie zdołała wejść do Landtagów w Stuttgarcie i Moguncji.
W Badenii-Wirtembergii po raz drugi z rzędu zwyciężyła partia Zielonych, na którą głosowało 32,6% wyborców, zwiększając przy tym swój stan posiadania o 2,3 p.p. w porównaniu z wyborami z 2016 r. Na drugim miejscu ponownie znalazła się CDU z poparciem na poziomie 24,1% (-2,9 p.p.). Na dalszych miejscach znalazły się: SPD - 11,0% (-1,7 p.p.), FDP - 10,5% (+2,2 p.p.), AfD - 9,7% (-5,7 p.p.). Poniżej progu wyborczego znalazły się m.in. takie ugrupowania jak Die Linke - 3,6% (+0,7 p.p.) i Freie Wähler (Wolni Wyborcy) - 3,0% (+2,9 p.p.). Frekwencja wyborcza wyniosła 63,8% i była niższa o 6,6 p.p. w porównaniu z wyborami z 2016 r.
W Nadrenii-Palatynacie po raz kolejny zwyciężyła SPD uzyskując 35,7% głosów. Socjaldemokraci ponieśli jednak minimalne straty (-0,5 p.p.) w porównaniu z wyborami w 2016 r. Na drugim miejscu znalazła się CDU, na którą głosowało 27,7% wyborców (-4,1 p.p.). Na kolejnych miejscach znalazły się następujące ugrupowania: Zieloni - 9,3% (+4,0 p.p.), AfD - 8,3% (-4,3 p.p.), FDP - 5,5% (-0,7 p.p.) oraz Freie Wähler 5,4% (+3,2 p.p.). Do Landtagu nie dostała się Die Linke, która uzyskała 2,5% głosów (-0,3 p.p.). Frekwencja wyborcza wyniosła 64,4% i była niższa o 6,0 p.p. niż pięć lat wcześniej.
Komentatorzy zwracają uwagę przede wszystkim na wpływ popularnych premierów obu krajów związkowych na sukcesy ich partii. Dużo miejsca poświęcono analizie niepowodzenia wyborczego CDU (zwrócono uwagę m.in. na aferę maseczkową) i wpływu tak słabych wyników partii na pozycję nowego przewodniczącego CDU Armina Lascheta w kontekście zbliżającego się wyboru przez kierownictwa partii chadeckich wspólnego kandydata na kanclerza. Osobno należy zwrócić uwagę na fatalny wynik AfD, która w obu krajach związkowych straciła po około 1/3 poparcia.
Wkrótce po wyborach rozpoczną się rozmowy koalicyjne. M. Dreyer zaznaczyła, że dla SPD pierwszym wyborem będzie kontynuacja dotychczasowej koalicji z Zielonymi i FDP (tzw. koalicja świateł ulicznych, Ampelkoalition) w Nadrenii-Palatynacie. Teoretycznie możliwe są inne rozwiązania (w tym wielka koalicja SPD-CDU). W Badenii-Wirtembergii dotychczasowa koalicja niemalże utrzymała swój stan posiadania, jednak w jej obrębie nastąpiło przesunięcie na korzyść Zielonych. Możliwe jest też np. sformowanie koalicji świateł ulicznych (Zieloni-SPD-FDP) lub nawet powrót do koalicji Zieloni-SPD, która rządziła tutaj w latach 2011-2016 (taki układ może nie gwarantować większości parlamentarnej). W czasie kampanii wyborczej W. Kretschmann stwierdził, że jego partia jest otwarta na różne rozwiązania koalicyjne. (PK)
15 marca 2021
https://www.statistik-bw.de/Wahlen/Landtag/02035000.tab?R=LA
https://wahlen2021.rlp.de/de/ltw/wahlen/2021//land/index.html