Wzrost przestępczości motywowanej przekonaniami politycznymi
#Bundeskriminalamt #przestępczość #statystyki #przekonaniapolityczne
W odpowiedzi na zapytanie partii Zielonych Federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przekazało najnowsze dane dotyczące przestępczości motywowanej przekonaniami politycznymi (politisch motivierte Kriminalität, PMK). Wskazują one na najwyższy poziom przestępczości tego rodzaju w Niemczech, odkąd zaczęto ją monitorować w 2001 r. Oficjalne dane na ten temat publikuje Federalny Urząd Kryminalny ‒ corocznie, zazwyczaj w maju.
Odpowiedź Ministerstwa miała trafić do dziennikarzy „Der Tagesspiegel”. Wynika z niej, że w ub. r. policja zarejestrowała aż 44 034 różnego rodzaju czyny karalne podpadające pod kategorię PMK, czyli popełnione z pobudek politycznych. Największą grupę stanowiły przestępstwa motywowane przekonaniami skrajnie prawicowymi: 23 403 czyny, w tym 1071 aktów przemocy. Z kolei 10 961 przestępstw skategoryzowano jako popełnione przez osoby o poglądach skrajnie lewicowych. Przypisano im też więcej, bo aż 1570 aktów przemocy. Wyszczególniono także przestępstwa o podłożu antysemickim (w 2020 r. odnotowano ich 2322) oraz islamofobicznym (1014). Wśród przestępstw motywowanych przekonaniami religijnymi odnotowano 458 przypadków ‒ w większości sprawcami byli fanatycy islamscy.
Zarejestrowano też wzrost przestępstw „szczególnych”, czyli takich, których nie da się jednoznacznie zakwalifikować ze względu na przekonania polityczne sprawców. W raporcie wskazano na 8214 takich przestępstw, a wzrost w tej kategorii powiązano z pojawieniem się środowisk tzw. koronasceptyków, którzy dokonywali czynów karalnych m.in. na koronademonstracjach organizowanych w ub. r. w wielu niemieckich miastach. Odnotowano także niemal 1800 deliktów wobec polityków ‒ burmistrzów, parlamentarzystów oraz innych mandatariuszy. Były to zarówno ataki słowne w Internecie, jak i bezpośrednie akty przemocy.
Do momentu opublikowania oficjalnego raportu Federalnego Urzędu Kryminalnego dane wciąż mogą się jeszcze zmienić ‒ niektóre przypadki są analizowane i wyjaśniane. Niemniej już na podstawie tych szczątkowych danych można zauważyć wzrost przestępczości motywowanej przekonaniami politycznymi we wszystkich głównych kategoriach w porównaniu z rokiem poprzednim. W komentarzu dla „Der Tagesspiegel” minister H. Seehofer zaznaczył, że niemieckie służby bacznie obserwują wszystkie formy ekstremizmu, zarówno prawicowe, lewicowe, jak i islamskie. Odrzucił też często pojawiający się zarzut, jakoby służby łagodniej traktowały którąś z form politycznego ekstremizmu. „Wir sind auf keinem Auge blind” ‒ dodał. (AK)
(18 marca 2021)