Zaostrzenie kontroli inwestycji zagranicznych w Niemczech
#inwestycje #kontrola #screening #AWG #Altmaier
Federalne Ministerstwo Gospodarki i Energii zaproponowało nowelę ustawy regulującej zagraniczne stosunki gospodarcze (Auβenwirtschaftsgesetz, AWG). Jest to kolejny etap poszerzania kompetencji władz RFN w zakresie kontroli inwestycji realizowanych w Niemczech przez podmioty zagraniczne.
W myśl znowelizowanych przepisów do kontroli inwestycji będzie stosowane nowe kryterium „przewidywanego naruszenia” porządku publicznego lub bezpieczeństwa (dotychczas mowa była tylko o stwierdzonych naruszeniach) ‒ zgodnie z zarządzeniem w sprawie screeningu na poziomie UE. Ponadto, w trakcie trwania procedury sprawdzania danej inwestycji transakcja będzie uznawana za tymczasowo niedokonaną, co ma uniemożliwić odpływ wrażliwych informacji do podmiotu aspirującego do dokonania przejęcia przed zakończeniem procedury i ewentualnym zablokowaniem inwestycji. Uwzględniony zostanie także interes unijny ‒ pod uwagę będą brane możliwe naruszenia porządku publicznego lub bezpieczeństwa także innych państw członkowskich.
Kilkukrotne zaostrzanie przepisów AWG (np. obniżenie progu dopuszczalności kontroli inwestycji do 10% przejmowanych udziałów) było w Niemczech reakcją na liczne i głośne przejęcia firm z wrażliwych sektorów przez inwestorów chińskich, szczególnie w 2016 i 2017 r. Zmiany prawne nie pociągnęły jednak za sobą faktycznych działań władz RFN: odsetek zakwestionowanych lub udaremnionych transakcji przejęć wynosi poniżej 1%, z kilkuset zakwalifikowanych do kontroli.
Jak podkreślił minister gospodarki Peter Atlmaier, obecne zmiany w przepisach są ukierunkowane m.in. na wzmocnienie i ochronę narodowego potencjału Niemiec w obliczu epidemii COVID-19, np. w zakresie opracowania szczepionki czy produkcji testów i odzieży ochronnej. (TM)