Zapowiedź kongresu CDU i elekcji nowego przewodniczącego partii
#CDU #kongres #Merz #Laschet #Röttgen #przewodniczącypartii #kanclerze #nominacja
W dniach 15-16.01.2021 r. odbędzie się kongres federalny CDU. Ze względu na pandemię COVID-19 kongres po raz pierwszy przeprowadzony będzie w formie zdalnej. W programie obrad przewidziano m.in. wybory nowego zarządu partii oraz wybór nowego przewodniczącego partii (16.01), który był już dwukrotnie przekładany ze względu na pandemię.
Po deklaracji dotychczasowej przewodniczącej partii Annegret Kramp-Karrenbauer z lutego 2020 r. o chęci ustąpienia z pełnionej funkcji, wolę ubiegania się o stanowisko przewodniczącego partii zgłosiło trzech polityków: Friedrich Merz ‒ były przewodniczący frakcji CDU/CSU w Bundestagu i wieloletni rywal kanclerz A. Merkel, Armin Laschet ‒ wiceprzewodniczący CDU i premier Nadrenii Północnej-Westfalii oraz Norbert Röttgen ‒ przewodniczący komisji spraw zagranicznych Bundestagu oraz były minister ochrony środowiska w drugim rządzie A. Merkel (2009-2012). F. Merz cieszy się poparciem skrzydła konserwatywnego partii (poparła go WerteUnion), części liberalnego skrzydła i kręgów gospodarczych. Jest popularny wśród najmłodszych działaczy partii (zwyciężył w wewnętrznym referendum chadeckiej młodzieżówki Junge Union, której przewodniczący Tilman Kuban go poparł), a także wśród członków partii z byłej NRD (poparła go m.in. krajowa organizacja z Turyngii). Uchodzący za kontynuatora linii kanclerz Merkel (choć w niektórych aspektach odcina się od niej) A. Laschet jest popierany przede wszystkim przez centrum i lewe skrzydło partii. Ma duże wpływy w kierownictwie partii (niedawno poparł go ceniony w partii premier Hesji Volker Bouffier). N. Röttgen uważany jest za czarnego konia tych wyborów. Ma pewne wpływy wśród młodych działaczy partii i wśród zwolenników dalszej modernizacji i odnowy CDU. Poparła go (podobnie jak A. Lascheta) partyjna organizacja kobieca.
Według sondażu ośrodka infratest dimap zrealizowanego na początku stycznia na zlecenie telewizji ARD, wśród ankietowanych członków CDU 29% jest zdania, że nowym przewodniczącym partii powinien być F. Merz, 25% stawia na A. Lascheta, także 25% na N. Röttgena, a pozostali byli niezdecydowani. Wyniki te zwiastują niezwykle zaciętą rywalizację o stanowisko przewodniczącego partii. Należy jednak pamiętać, że wyboru przewodniczącego dokonują delegaci (jest ich 1001) na kongres partii, gdzie preferencje mogą być inne. Nie będzie zaskoczenia, jeśli żaden z kandydatów nie uzyska wymaganych 50% głosów w pierwszym głosowaniu i niezbędna będzie druga tura, w której wystartują dwaj kandydaci, którzy uzyskali największą liczbę głosów. I tutaj ‒ podobnie jak w przypadku poprzednich wyborów na stanowisko przewodniczącego partii ‒ dużą rolę mogą odegrać negocjacje zakulisowe.
Zwycięstwo w wyborach na przewodniczącego CDU nie oznacza jeszcze uzyskania nominacji kanclerskiej partii chadeckich. Taka kandydatura musi być zaakceptowana przez kierownictwa CDU i CSU. O ile F. Merz i A. Laschet deklarują wolę ubiegania się o chadecką nominację kanclerską, o tyle N. Röttgen jest bardziej powściągliwy i chce w tej sprawie porozumieć się z przewodniczącym CSU i premierem Bawarii Markusem Söderem. A jak pokazuje sondaż infratest dimap, to właśnie M. Söder cieszy się dużą popularnością wśród zwolenników CDU. Aż 80% z nich uznało jego kandydaturę na kanclerza za dobrą, w wypadku F. Merza było to 40% badanych, N. Röttgena 35%, a A. Lascheta 32%. Jednak M. Söder nie zadeklarował jeszcze, czy będzie się ubiegał o chadecką nominację kanclerską. Wybory do Bundestagu odbędą się 26.09.2021 r. (PK).
https://www.tagesschau.de/inland/deutschlandtrend/
https://www.tagesschau.de/inland/deutschlandtrend/deutschlandtrend-2473~magnifier_pos-6.html
https://www.tagesschau.de/inland/deutschlandtrend/deutschlandtrend-2473~magnifier_pos-8.html