Zbrodnie wojenne przed sądami niemieckimi
#zbrodniewojenne #Syria #Niemcy #IS
W RFN dopiero w 2002 r. wprowadzono kompleksowe przepisy dotyczące ścigania zbrodni międzynarodowych (niem. Völkerstrafgesetzbuch), do których należą zbrodnie wojenne, zbrodnia ludobójstwa oraz zbrodnie przeciwko ludzkości, ale od kilku już lat niemiecki kodeks zbrodni międzynarodowych jest intensywnie stosowany w Niemczech w związku z coraz większą grupą osób podejrzanych o popełnianie tych przestępstw, przede wszystkim poza terytorium RFN. W związku z tym rozbudowywany jest urząd Federalnego Prokuratura Generalnego (niem. Generalbundesanwalt), do którego właściwości należy ściganie zarówno zbrodni międzynarodowych, jak i terroryzmu. Prokuratura Generalna informuje kilka razy w miesiącu o zatrzymaniu, wydaniu nakazu aresztowania lub wniesieniu aktu oskarżenia w stosunku do osób podejrzanych o terroryzm lub popełnienie zbrodni międzynarodowych.
W sierpniu 2021 r. Federalny Sąd Najwyższy (niem. Bundesgerichtshof) potwierdził wyrok Wyższego Sądu Krajowego w Koblencji, skazujący obywatela Syrii na karę 12 lat pozbawienia wolności za popełnione w Syrii zbrodnie wojenne, a także członkostwo w organizacji terrorystycznej. Skazany w 2012 r. jako członek Wolnej Armii Syryjskiej zastrzelił pojmanego i związanego członka milicji syryjskiego reżimu. W 2014 r. dołączył się do organizacji terrorystycznej „Państwo Islamskie” (IS) i jako jego bojownik w szkole zamienionej na więzienie bił przez blisko 30 min. znajdującego się w więzieniu chłopca, a także uwięził co najmniej jeszcze jedną osobę za naruszenie reguł „Państwa Islamskiego”.
Obywatel Syrii znajduje się w RFN od 2015 r., od 2017 r. przebywa w areszcie. Wyrok Wyższego Sądu Krajowego zapadł w 2020 r. po przesłuchaniu prawie 50 świadków oraz biegłych. (MB)
6 września 2021