Zwolnienie ministra spraw wewnętrznych Saksonii-Anhalt w konsekwencji sporu o podwyżkę abonamentu RTV
#Haseloff #Stahlknecht #CDU #SPD #Zieloni #AfD
W dniu 4.12.2020 r. premier Saksonii-Anhalt Reiner Haseloff (CDU) zdymisjonował krajowego ministra spraw wewnętrznych Holgera Stahlknechta. Bezpośrednim powodem był wywiad udzielony „Volksstimme”, w którym H. Stahlknecht podtrzymał sprzeciw krajowej CDU wobec podwyżki abonamentu radiowo-telewizyjnego o 86 eurocentów, a jednocześnie sugerował stworzenie rządu mniejszościowego do czasu kolejnych wyborów krajowych (zaplanowanych na 6.06.2021 r.). Według kancelarii premiera wywiad nie był uzgodniony z premierem R. Haseloffem i poważnie naruszył jego zaufanie do ministra.
W aktualnym sporze o abonament premier Saksonii-Anhalt stara się o utrzymanie − pierwszej na poziomie krajów związkowych − koalicji CDU z SPD i Zielonymi (tzw. koalicja kenijska) oraz opowiada się przeciwko tworzeniu rządu mniejszościowego, jak również przeciw jakiejkolwiek współpracy z AfD. Zapobiegając dalszej eskalacji konfliktu, H. Stahlknecht ogłosił również swoją rezygnację z przewodniczenia krajowej CDU.
Spór w koalicji w Magdeburgu jest wielowątkowy: H. Stahlknecht był przewidziany na następcę R. Haseloffa, który jednak zdecydował się ponownie ubiegać o urząd premiera kraju; kolejnym problemem jest spór wewnątrz CDU wokół możliwości współpracy z AfD, co jest bezpośrednio związane z pytaniem o kontynuację koalicji z SPD i Zielonymi.
Aktualny kryzys rządowy w Saksonii-Anhalt dotyczy zwiększenia miesięcznego abonamentu radiowo-telewizyjnego z 17,50 euro do 18,36 na miesiąc. Partie różnią się co do interpretacji zapisu o stabilnej wysokości składek zawartego w umowie koalicyjnej CDU, SPD i Zielonych z 2016 r. Jednym ze sposobów na zapobieżenie podwyższeniu abonamentu jest dla CDU wspólne głosowanie z AfD, na co SPD i Zieloni zamierzają zareagować zarwaniem koalicji. Wobec sprzeciwu własnego klubu R. Haseloff zdecydował się 8.12.2012 r. wycofać wniosek o głosowanie Landtagu nad podwyższeniem abonamentu.
Konflikt w rządzie krajowym posiada również wymiar federalny, gdyż media publiczne Niemiec są regulowane poprzez umowę między krajami związkowymi; dotyczy to również kwestii finansowania. Ostatnia podwyżka abonamentu miała miejsce w 2009 r., a proponowana nowa podwyżka była uzgodniona na konferencji premierów krajów związkowych w czerwcu br.; niemniej aby regulacja ta uzyskała moc prawną potrzebna jest zgoda wszystkich 16 parlamentów krajowych. W związku z tym brak decyzji lub sprzeciw parlamentu krajowego Saksonii-Anhalt jest równoznaczny z wetem.
Niemieckie media publiczne bywają obiektem krytyki polityków z Niemiec wschodnich. Wśród zarzutów wymienia się m.in. silnie uproszczony obraz wschodnich krajów związkowych w mediach publicznych, niedostateczną reprezentację tego regionu czy niską reprezentację osób pochodzących ze wschodu w gremiach decyzyjnych. Na te problemy zwraca uwagę raport rządowy o stanie procesu zjednoczenia Niemiec z 7.12.2020 r.
W tej chwili wydaje się, że stabilność koalicji została uratowana, na co nie bez wpływu była konieczność sprostania wyzwaniu walki z pandemią COVID-19 oraz zbliżający się koniec kadencji. Niemniej w reakcji na decyzję R. Haseloffa o wycofaniu zgody na podwyżkę abonamentu, ARD, ZDF i Deutschlandradio niezależnie od siebie zapowiedziały skargę konstytucyjną. W zależności od wyroku może dojść do nowej regulacji sposobu finansowania mediów publicznych. (MW)
https://www.tagesschau.de/inland/holger-stahlknecht-portraet-101.html